Sněmovna přerušila jednání po 40 hodinách. Ne na dlouho

Poslanci přerušili debatu o stavebním spoření. O prvním návrhu z balíku reformních novel začali jednat v úterý odpoledne a znovu se k ní vrátí dnes večer. Schůze sněmovny tak byla po dohodě opozice a koaličních stran po 40 hodinách přerušena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Po maratónu proslovů, při kterém se vystřídala většina poslanců ČSSD, aby oddálila přijetí novely zákona o stavebním spoření, koalice zjistila, že na její přijetí nemá v sále potřebných 101 poslanců.

Lídři koalice a opoziční ČSSD se dohodli, že schůzi sněmovny, která s přestávkami trvá už od úterý, přeruší. Pokračovat budou už ale od 9. hodiny ranní.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž-obstrukce.mp3

Na pátek ráno totiž svolala sociální demokracie hned čtyři mimořádné schůze sněmovny. Poslanci by se při nich měli zabývat projektem elektronických zdravotních knížek IZIP, financováním hasičského sboru, zřízením vyšetřovací komise k armádním zakázkám a stavem státního podniku Lesy ČR.

Koalice považuje svolání mimořádné schůze za další krok k oddálení přijetí reformních zákonů, o které se od úterý snaží.

Mimořádné schůze mají důležitá témata, říká ČSSD

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce by se o těchto podle ČSSD závažných tématech jednat mělo.

"Myslel jsem si, že nový styl, který TOP 09 a Věci veřejné reprezentují, také znamená, že se o návrzích bude hlasovat ne podle toho, kdo je předkládá, ale podle toho o čem jsou," uvedl Tejc pro Radiožurnál.

ČTĚTE TAKÉ: Rozpočet po hodinách kritiky od opozice prošel prvním čtením

Koalice se chystá hlasovat proti návrhu programu všech čtyř mimořádných schůzí.

"Podle mě nechce nic řešit, jen znovu ztrácet čas, abychom se nedostali k reformním zákonům," vysvětlil postoj koalice předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Podobný názor zastává také premiér Petr Nečas. "Obstrukce, jejichž cílem je zablokovat chod sněmovny nemají smysl. Neřeknu, když by se jednalo a jeden dva body, ale toto je snaha trvale zablokovat chod sněmovny," uvedl pro Radiožurnál premiér.

ČSSD považuje jednání za úspěch

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka si naopak výsledek, kterého ve sněmovně dosáhli, pochvaluje.

ČTĚTE TAKÉ: Obstrukce nejsou českou specialitou. Do parlamentů patří

"Považuji to za úspěch, protože jsme dokázali jednání o prvním bodu, který se týká stavebního spoření, novela zákona zamítnutá Senátem, natáhnout na tři celé dny," uvedl Sobotka pro Radiožurnál.

"Jsem rád, že koalice prokázala odolnost a kousek po kousku se dopracujeme k pozitivnímu výsledku," dodal Nečas.

ČSSD se zatím daří blokovat obstrukcemi projednávání zákonů k důchodové, sociální a zdravotnické reformě.

Pavel Cyprich, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme