Sněmovna přerušila schůzi kvůli manipulaci poslankyně za VV

Poslanci dnes projednávali reformní zákony, na všechny se ale dnes už nedostane. Opozice totiž poté, co poslankyně Věcí veřejných Jana Drastichová při hlasování manipulovala s hlasovacími kartami svých nepřítomných kolegů, vetovala projednávání třetích čtení po 14 hodině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Věcí veřejných Radek John, místopředsedkyně Karolína Peake a poslankyně Jana Drastichová | Zdroj: ČTK

Incident při hlasování totiž nepokládá za chybu začátečníka, jak ji označili koaliční poslanci, ale podle šéfa ČSSD jde o vážný problém.

„To byl prostě vědomý projev vůle jedné z vládních poslankyň, která se rozhodla změnit kvórum v Poslanecké sněmovně. Rozhodla se prostě manipulovat s hlasovacími kartami jiných členů Poslanecké sněmovny. A prostě jakákoliv manipulace s kartami jiných členů Poslanecké sněmovny je zcela nepřijatelná, protože mění poměry sil v Poslanecké sněmovně a my jako sociální demokraté máme zájem na tom, aby Poslanecká sněmovna dodržovala pravidla, jednala podle pravidel a jednala férově,“ uvedl Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Parlamentní zpravodajka Českého rozhlasu Milada Richterová mluví o incidentu v Poslanecké sněmovně ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Poslankyně Jana Drastichová se za svůj čin omluvila jako za nezamýšlený omyl.

„Vím, že ve chvíli, kdy ti lidé nejsou ve sněmovně, tak by v podstatě měli být odhlášeni. Takže vlastně pro dobrotu na žebrotu. Já si myslím, že netušili, že se nestihnou vrátit. Opakuji znovu, já jsem za nikoho nehlasovala, takže jsem hlasovala sama za sebe, za nikoho jsem nehlasovala,“ vysvětlila poslankyně, proč to udělala.

„Udělala chybu, měla udělat jedinou věc, a sice požádat předsedkyni sněmovny o odhlášení a znovu přihlášení. Akt by byl stejný, právní procedura by byla čistá,“ řekl předseda Věcí veřejných Radek John.

Případem se ale bude zabývat mandátový a imunitní výbor sněmovny.

Dolní komorou parlamentu prošla trojice reformních zdravotních zákonů. Po normě o zdravotních službách a záchrance prošla i přes nesouhlas opozice také předloha o specifických zdravotních službách. Všechny návrhy teď míří do Senátu. Poslanci dnes měli jednat také o důchodové a sociální reformě, na ty ale dojde až v pátek.

Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme