Sněmovna přijala zákon o mediaci. Umožní řešení sporů bez soudů

Rychleji, levněji a především bez soudů by se v Česku mohly začít řešit rodinné nebo sousedské spory. Umožnit to má novela zákona o mediaci, kterou schválili poslanci. Normu teď posoudí senátoři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

Při mediaci pomáhá nezávislá strana znesvářeným partnerům dojít k oboustranné dohodě cestou smírčího řízení.

Pro její schválení ve sněmovně hlasovala i opoziční ČSSD, jak Radiožurnálu potvrdil Jan Chvojka z ústavně právního výboru.

„Zákon o mediaci nabízí v podstatě nové možnosti alternativního způsobu řešení sporů. Mělo by se to týkat všech sporů vyplývajících ze soukromě právních vztahů. Důležitá věc je, že se mohou řešit spory rodinného typu, kde bude určitě důležitá pomoc psychologů, kteří mohou být mediátoři, či jiných sociálních pracovníků.“

Poslanci nakonec z předlohy odstranili spornou pasáž, podle níž by mediátory v jiných než rodinných sporech mohli být pouze právníci. To ocenil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

„Já osobně jsem s návrhem zákona spokojen; návrh prošel v podobě, která je zbavena jakýchkoli lobbistických a jiných přílepků. To znamená, zavádí se zde jedna kategorie mediátorů, kteří mají úplně stejné postavení.“

„To znamená, výsledek mediátora-advokáta - mediační dohoda - bude mít stejnou hodnotu jako výsledek mediátora-neadvokáta. Není tu dvojí kategorie mediátorů,“ konstatoval ministr.

Proti některým ustanovením předlohy nicméně protestuje Asociace mediátorů. Podle ní zvýhodňuje zprostředkovatele, kteří jsou zároveň advokáty.

mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme