Sněmovna pro pravidelné zvyšování důchodů

Penzisté se mohou těšit na pravidelné zvyšování důchodů. Penze se zřejmě budou od příštího roku zvyšovat vždy od ledna. Sněmovna totiž schválila vládní návrh novely, která tuto změnu zavádí. Ještě ji musí posoudit Senát a podepsat prezident. Důchodcům má novela podle vlády přinést vyšší životní jistotu. Dosud se penze zvyšují poté, kdy inflace od posledního zvýšení důchodů stoupne nejméně o pět procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domov důchodců

Toto zvýšení by mělo plně pokrýt nárůst cen a rovněž z jedné třetiny meziroční růst reálných mezd. Novelu důchodového zákona musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. "Znamená to čistě technicky, že důchody se budou zvyšovat každý rok, a to vždy pokud dojde k nárůstu cen vyššímu než 2 %. Pokud by došlo k nárůstu vyššímu, bude se valorizovat i mimo tento termín," řekl pro Český rozhlas

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla k důchodům

Města a obce by si mohly od ledna příštího roku vybrat, jakým způsobem vyberou peníze za odpad. Budou-li chtít, mohly by se tak vrátit k platbě za počet objednaných popelnic. Umožnit to má novela zákona o odpadech, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Zákonodárci také přijali úpravu zákona, podle níž by se mohl o rok prodloužit termín kolaudací domů, které si po povodních v letech 1997 a 98 začali lidé stavět a opravovat.

Města a obce si zřejmě budou moci od příštího roku zvolit, jakým způsobem vyberou peníze za odvoz odpadu. Umožní to novela zákona o odpadech, kterou schválila poslanecká sněmovna. V praxi to bude znamenat, že by se obce mohly vrátit k platbě za počet objednaných popelnic. Podle současné podoby zákona existuje jednotný systém platby "za hlavu", kdy každý hradí paušální částku v místě svého trvalého bydliště. Předkladatelé schválené novely argumentovali tím, že tento systém nevyhovuje hlavně velkým městům, znamená pro ně nárůst byrokracie a nemotivuje lidi k třídění odpadu.

Lidé, kteří přišli při katastrofálních povodních o střechu nad hlavou a nemohou splácet státem poskytnuté půjčky, se tak zřejmě nemusí bát zabavení svých novostaveb. Předkladatel novely lidovec Tomáš Kvapil upřesňuje, jak by oprávněným osobám mohla tato norma pomoci: "U těch povodní je to ze čtyř na pět let, ale ještě i možnost prodloužení až na šest let. Tuto kompetenci bude mít Ministerstvo pro místní rozvoj na základě individuálního posouzení situace žadatele." Pro novelu ale nehlasovala zpravodajka k předloze Zdenka Horníková z ODS. Mimojiné se totiž obává toho, jak si ministerstvo financí poradí s těmi lidmi, kteří státní půjčku do 200 tisíc korun museli vrátit, protože původní čtyřletou kolaudační lhůtu nedodrželi. "Budou zde různé podmínky pro různé čerpatele půjčky. Ti, kteří nestihli čtyřletou lhůtu a museli vrátit a těm, kterým jsme nyní prodloužili na pět let, vracet nebudou. Já myslím, že to bude určitě oříšek a že ho bude muset Ministerstvo financí řešit." Novelu zákona ale i přes tuto výhradu sněmovna schválila. Teď musí pomoc stavebníkům v zaplavených obcích posoudit také senát.

O odtahování automobilů z míst, kde vozy brání provozu, by mohli od příštího roku rozhodovat také městští a obecní strážníci. Má to umožnit novela zákona o obecní policii, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Dosud mohli strážníci trestat neukázněné řidiče nanejvýš tím, že jim na špatně parkující vůz nasadili tak zvanou botičku a znemožnili jim odjezd. Radiožurnálu to potvrdila předkladatelka novely unionistka Ivana Hanačíková: "Do současné doby platilo to, že pouze obecní strážník musel zabezpečit automobil, ale stalo se třeba to, že vy jste chtěli vyjet z svého domu, stál vám před výjezdem automobil a nebylo ho možné odtáhnout, teď se odtáhne na náklady provozovatele automobilu." K natáčení a monitorování veřejných prostor by také napříště mohly v rámci zajištění veřejného pořádku sloužit kamerové systémy. Kompetence strážníků ale vzrostou jen tehdy, pokud novelu podpoří i Senát a podepíše prezident.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme