Sněmovna pro sociální stipendia

Studenti z chudších rodin by měli od začátku příštího roku dostávat sociální stipendia. Počítá s tím novela vysokoškolského zákona, kterou schválili poslanci. Příspěvek by mělo dostávat zhruba 13.000 studentů z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1 násobek životního minima. O výši příspěvku má rozhodovat vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Promoce na Univerzitě Jana Evengelisty Purkyně | Foto: Jan Rosenauer

Stipendia pak bude přidělovat veřejná vysoká škola z prostředků, které na to dostane prostřednictvím ministerstva školství ze státního rozpočtu.

Spoluautorka novely, lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová pro Radiožurnál upřesnila, kdo a v jaké výši by mohl sociální stipendium nárokovat: "Každý student, jehož rodiče pobírají rodičovské příspěvky a patří do nejnižších sociálně slabších skupin, bude mít nárok na sociální stipendium ve výši minimálně 1 600 korun měsíčně po dobu deseti měsíců v roce."

Stipendia dnes ve Sněmovně získala širokou podporu zákonodárců. Pro byli i občanští demokraté. Stínový ministr školství za ODS Walter Bartoš si ale myslí, že podporu by potřebovalo více studentů i z rodin, jejichž příjem nepřesahuje 1,8 násobek životního minima.

"Víme, že asi 50 000 studentů na vysokých školách se pohybuje v rozpětí 1,8 násobku životního minima. A tito studenti to také potřebují, také jsou pro ně náklady na vysoké škole velmi vysoké a myslím, že to vláda měla řešit nějakým rozpočtovým opatřením. My jme sice návrh podpořili, ale považuji ho za nedostatečný."

Podle Bartoše chce ODS po červnových volbách okruh vysokoškoláků, kteří mají mít nárok na sociální stipendium, oproti současné novele rozšířit. Pokud předlohu, kterou schválila Ssněmovna přijme i Senát a podepíše ji prezident republiky, měla by platit od ledna 2006.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme