Sněmovna projedná delší podporu pro biopaliva. Podle opozice na tom vydělá Agrofert

Poslanecká sněmovna by dnes měla projednat spornou novelu o spotřební dani. Vláda v ní navrhuje prodloužit stávající podporu biopaliv do roku 2020. Podle opozice na tom ale vydělá skupina Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Agrofert je významným výrobcem biosložky, která se přimíchává do benzinu a ropy. Sám Babiš se hájí, že novelou jen reaguje na nařízení Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice BSV

Čerpací stanice BSV | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Do benzinu a nafty by se podle novely mělo přimíchávat více biosložky, což vlastně nakonec navýší zisk těm, kteří biopaliva vyrábějí. A více než 50 procent trhu s biopalivy okupuje skupina Agrofert,“ upozorňuje šéf ODS Petr Fiala.

Majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO odmítá, že by si zákon vytvořil na podporu svého podnikání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda chce dál podporovat biopaliva, jejichž významným producentem je Agrofert vicepremiéra Babiše. O tématu mluvil předseda Společenství čerpacích stanic I. Indráček

„V rámci Evropské unie máme nějaké závazky. Když je porušíme, budeme muset platit penále,“ tvrdí.

Podle předsedy Společenství čerpacích stanic Ivana Indráčka jde spíš o politickou debatu. Agrofert prý takovou pozici na trhu s biopalivy, jak uvádí opozice, nemá.

„Agrofert neprodává čerpacím stanicím. Pokud je zavedeno celoplošné přimíchávání, odpovědný je za něj daňový sklad. Agrofert nemá daňové sklady. Daňový sklad je úložiště, kudy procházejí pohonné hmoty, když jdou z výroby dál k čerpacím stanicím,“ vysvětluje.

Agrofert dodává starší typ biopaliv

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek kritizuje, že vládní návrh podporuje biopaliva první generace, která z velké části dodává Agrofert. Od těchto druhů se ale v Evropské unii upouští, protože nejsou tak ekologická jako biopaliva druhé generace.

Biopaliva vznikají cílenou výrobou z biomasy nebo biologického odpadu. Jsou tuhá (dřevo, seno, sláma a jejich produkty), kapalná (bioetanol, bionafta, biooleje atd.) i plynná (bioplyn, dřevoplyn, vodík). Energie z nich se získává spalováním, při jejich výrobě se ovšem také velké množství energie spotřebuje. Pokrývají cca 15 procent světové spotřeby energie.

„To, co předložil ministr financí Babiš, zvyšuje produkci továrníka Babiše o desítky procent. Biopaliva druhé generace jsou na evropském trhu dostupná. Kapacita je dokonce i na území České republiky. A mají závažnou nevýhodu - žádnou z nich nevlastní pan ministr Babiš,“ uvádí Kalousek.

Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO namítá, že přechod na biopaliva druhé generace není možné uskutečnit tak rychle, jak se původně předpokládalo.

„Možnost jejich náhrady, a to už si dnes uvědomuje celá Evropa, se ukázala do značné míry iluzorní,“ dodává.

Biopaliva první generace se vyrábí z plodin použitelných v potravinářství, jako je kukuřice nebo řepka olejka. U druhé generace se využívá bioodpad. V případě třetí generace se biosložka získává činností řas.

Martin Karlík, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme