Sněmovna projedná důchody pro horníky i příspěvek na péči

Horníci z hlubinných dolů by mohli chodit do penze o pět let dřív než ostatní zaměstnanci. Podmínkou je, aby pod zemí odpracovali 3300 směn. Příslušnou novelu dnes začnou projednávat poslanci. Vláda tak chce omezit růst nezaměstnanosti a v úvahu bere i extrémní náročnost této profese.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 8.12.2015

Poslanecká sněmovna 8.12.2015 | Foto: Filip Jandourek

„Bylo provedeno několik studií, které jednoznačně prokázaly, že bohužel u této profese je i nižší délka dožití oproti obecné populaci. Právě přibližně o těch pět let,“ připomněl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Novinka by se měla týkat zhruba 3500 havířů z uhelných a uranových dolů. Ti by odcházeli do penze v necelých 58 letech, do předčasného důchodu pak v 55 letech. Nová pravidla by měla platit od října letošního roku.

Poslanci se dnes začnou zabývat také vládní novelou, díky které by se měl příspěvek na péči od srpna zvýšit o desetinu. Nárok na něj mají pacienti závislí na pomoci jiné osoby.

„Příspěvek nebyl valorizován mnoho let a považujeme za spravedlivé, aby tak, jak se vyvíjí inflace, byl tento příspěvek valorizován. Chceme, aby se kromě navýšení MPSV zabývalo současně i koncepčními změnami, tedy jakým způsobem by se tento příspěvek měl využívat,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL a sněmovny Jan Bartošek.

Podporu by novinka mohla najít i u opozice. Například TOP 09 zvýšení příspěvku zřejmě podpoří, chce ale otevřít debatu, jestli na něj mají mít nárok i movití lidé.

„Například je zcela opomíjeno majetkové testování. Pokud je někdo schopen se postarat sám anebo jeho nejbližší rodinní příslušníci, tak si myslíme, že by to mělo být primárně právě na nich,“ popsala výhrady poslankyně Markéta Adamová.

Výše příspěvku se odvíjí od počtu základních životních potřeb, které pacienti sami nezvládnou. Celkem jsou čtyři stupně závislosti. U nejvyššího zatím příspěvek činí 12 tisíc korun pro děti i dospělé. Od srpna by to mohlo být 13 200 korun.

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme