Sněmovna projedná i omezení imunity poslanců

Na 90 bodů je v návrhu čtyřdenní 5. schůze sněmovny. Poslanci mají rozhodnout například o zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví nebo o změnách v bodovém systému trestání řidičů. Mezi 26 zákonnými předlohami v prvním čtení je i koaliční záměr na výrazné omezení imunity.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslava Němcová,

Miroslava Němcová, | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Norma, která počítá se zrušením přestupkové a s omezením trestně právní imunity jen po dobu mandátu zákonodárců, si vyžádá změnu Ústavy. K tomu je ve finále třeba souhlasu minimálně 120 hlasů. Celkem 118 poslanců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných tak potřebuje vyjednat podporu opozice.

„Všechny politické strany před volbami deklarovaly jako svůj cíl zrušit přestupkovou imunitu a omezit trestněprávní. Já sama nevidím problém v tom, aby toto ustanovení vstoupilo v platnost,“ řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny a občanská demokratka Miroslava Němcová.

Pokud jde o přímou volbu prezidenta, dosud podle jejích slov nebyla předložena vládní předloha, v níž by se měla projevit pečlivá práce Legislativní rady vlády. V prvním čtení by se mohla ve Sněmovně projednávat na listopadové či prosincové schůzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou na Rádiu Česko.mp3

Sociální demokraté, kterým se nelíbí, co se děje se spornými zakázkami na ministerstvu obrany, požádali o svolání mimořádné schůze. Ta se uskuteční ve čtvrtek.

„Domnívám se, že nebude vůle k tomu, abychom podpořili tento program schůze. Teď se vlastně teprve otevřelo to, co se na tom ministerstvu děje. Skoro bych se přimlouvala za to, aby vznikl nějaký prostor, aby pan ministr všechny informace, které má, si postupně shromáždil, poté přednesl svou zprávu poslanecké sněmovně, a teprve na jejím základě by bylo možno uvažovat, zda je třeba zřizovat mimořádnou komisi a podobně. Druhým, politickým důvodem je, že jsme před volbami a normálním krokem opozice je vytáhnout nějaké téma, které má nějakou veřejnou rezonanci, a pokusit se je přenést na půdu Poslanecké sněmovny, ale bez ambice ho skutečně řešit,“ řekla Miroslava Němcová.

Poslanci zasednou ve stejný den, kdy v Praze demonstrují policejní odbory. Protestují proti plánovaným škrtům a snižování platů. K jejich akci se přidaly další odborové svazy, jejichž zaměstnanci jsou placeni ze státního rozpočtu. Sněmovní kancléř Petr Kynštetr se ale domnívá, že úředníci ze sněmovny se protestu nezúčastní. Podle tiskového odboru nemají zaměstnanci kanceláře dolní komory parlamentu svoji odborovou organizaci.

Milada Richterová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme