Sněmovna projedná návrh na vytvoření Vojenského zpravodajství

Poslanci mají dnes rozhodnout o tom, zda vznikne jedna armádní tajná služba. Vytvoření společné zpravodajské služby, nazvané Vojenské zpravodajství, kterou by kontrolovala sedmičlenná komise sněmovny, navrhli poslanci ODS. Jeden z nich, stínový ministr obrany Petr Nečas, tvrdí, že norma mimo jiné především zpřehlední současnou situaci v této oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

"Doposud zde působí dvě zpravodajské služby, které mají formálně dohromady tři ředitele. My chceme, aby faktický stav, který nastal na ministerstvu obrany, to znamená sloučení těchto služeb do jedné, byl podpořen i legislativou. Tento zákon přinese i to, že ofenzivní činnost vojenské zpravodajské služby bude tímto zákonem podřízena i parlamentní kontrole," řekl Nečas.

Pro sloučení vojenské kontrarozvědky a rozvědky do jedné služby jsou i poslanci ČSSD a proti není ani ministr obrany Karel Kühnl. S dílčí novelou z dílny opoziční ODS ale zásadně nesouhlasí poslanec KDU-ČSL Pavel Severa.

Jak řekl Radiožurnálu, raději by přivítal celkovou důslednou reformu v resortu obrany. "Má-li dojít ke sloučení vojenské části, tak říkáme, ať dojde i ke sloučení civilní části a nastavení takzvaného profesionálního orgánu, který by mohl kontrolovat zpravodajské služby efektivně. Já si myslím, že kontroly přes poslanecké komise nejsou dostatečné," upřesnil své představy Severa.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme