Sněmovna projedná návrhy Ústeckého kraje na řešení situace Šluknovska

Poslanci by měli probrat návrhy na řešení situace v sociálně vyloučených lokalitách. Hned tři normy jim k projednání připravil Ústecký kraj. Tamní radní tak reagovali na dění ve Šluknovském výběžku a litvínovském Janově. Jejich návrhy ale nemají ve sněmovně šanci na úspěch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna | Foto: Filip Jandourek

Návrhy mimo jiné zpřísňují poskytování sociálních dávek nebo regulaci hazardu v obcích, pamatují i na notorické pachatele přestupků.

Předlohy mají ale řadu kritiků. Nelíbí se jim, že změny jsou nesystémové a zákony šité horkou jehlou. Za nepovedené je pokládají poslanci z Ústeckého kraje a zamítl je i kabinet.

„Řada těchto opatření je už začleněna do vládních návrhů zákonů, ať už je to návrh zákona o loteriích nebo připravovaný centrální registr přestupků, kde jsme se na vládě shodli, že tento registr bude zřízen a stejně tak na něj bude navázána takzvaná přestupková recidiva. To bylo cílem ústeckého balíčku a já jsem si vědoma těchto cílů, nicméně vláda tyto návrhy zpracuje tak, aby byly legislativně zcela čisté,“ uvedla předsedkyně legislativní rady vlády vicepremiérka Karolina Peake (VV).

S tím nesouhlasí děčínský poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. Podle něj předlohy připravovali experti a práce na nich trvala víc než rok.

„To nejsou zákony, které si vymýšlí nějaký politik uzavřený ve sněmovně, ale to jsou zákony, které kraj připravil v souladu s informacemi, které dostal od starostů, od lidí, kteří v reálném životě musí vykonávat svou práci, kterou jim svěřil občan a volič. Takže já si myslím, že bychom měli najít shodu možná, že ne na všem, ale na velké většině,“ podotkl Foldyna.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme