Sněmovna projedná reformy společně, levice protestuje

Koalice kvůli ztížení opozičních obstrukcí prosadila sloučení rozpravy k zákonům, které se týkají zdravotnické, sociální a důchodové reformy. Levice proti tomu neúspěšně protestovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda opoziční ČSSD v Poslanecké sněmovně | Zdroj: ČTK

Po třídenním maratónu plném obstrukcí se večer koaličním poslancům podařilo prosadit první z reformních návrhů vrácených Senátem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Večerní dění ve sněmovně shrnula ve Stalo se dnes Radiožurnálu reportérka Václava Vařeková

Hned po hlasování o škrtech ve stavebním spoření se na plénu strhl další souboj o to, jakým způsobem bude schůze pokračovat dál.

Koalice podle předpokladů navrhla sloučení rozpravy ke všem dalším čtrnácti reformním zákonům, což má pomoci výrazně oslabit zdržovací taktiku ČSSD. Ta svými časově přesně rozplánovanými výstupy doslova blokuje jednání sněmovny.

ČTĚTE TAKÉ: Koalice definitivně prosadila škrty v podpoře stavebního spoření

Návrh dolní komora přijala s tím, že poslanci budou ve svých vystoupeních opět časově omezení, a to dvakrát po deseti minutách. I tak si ale zákonodárci vypočítali, že by měli v tomto režimu trávit čas schvalováním předloh až do neděle.

Zatímco zástupci koalice na to reagovali potleskem, ti opoziční dupáním a bušením do lavic. Pak se neúspěšně pokoušeli rozhodnutí zvrátit.

Premiér Petr Nečas se na schůzi sněmovny občerstvoval energetickým nápojem | Foto: ČTK

Podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika vládní poslanci tímto usnesením porušili zákon o jednacím řádu sněmovny. ČSSD zvažuje ústavní stížnost.

Podle politického komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka sloučení rozpravy k několika bodům do jednoho celku jednacímu řádu formálně odpovídá, levice se ale opírá o argument, že tak lze učinit jen v případě souvisejících zákonů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění ve sněmovně okomentoval ve Stalo se dnes politický analytik Petr Nováček

„Koalice jistě řekne, že zákony všechny souvisejí, protože se všechny týkají reformy. Na to opozice řekne, že zdravotnická reforma je jedna věc a DPH jiná. To bude muset skutečně, pokud to tam skončí, rozhodnout Ústavní soud,“ řekl Nováček.

Dění ve sněmovně označil za přirozenou reakci koalice, která potřebuje zákony prosadit tak, aby mohly platit od 1. ledna, na nekonečné obstrukce opozice.

„Je to i pochopitelné, protože když sociálnědemokratičtí poslanci četli dvacetkrát po sobě tentýž projev, tak si myslím, že se budou muset ještě hodně učit třeba v americkém Kongresu, jak se taková věc dělá s patřičnou elegancí,“ poznamenal komentátor.

Poslanci už si také koaličními hlasy schválili, že budou moci opět jednat o úsporných a reformních zákonech přes dnešní půlnoc.

Někteří si rozestlali například v pracovnách místopředsedů sněmovny, protože odtud to mají do jednacího sálu nejblíže, a to pro případ, že se sociální demokraté pokusí přesunout právě projednávaný bod například na začátek prosince. Takové hlasování se stalo oblíbenou zábavou ČSSD hlavně v noci.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme