Sněmovna projednala problémy s monitorovacím systémem fondů EU. Na žádost opozice

Sněmovna jednala o problémech kolem monitorovacího systému unijních fondů. Ten je klíčový pro čerpání peněz z Bruselu, do roku 2020 by z nich Česko mohlo získat až 650 miliard korun. Podle auditu ministerstva financí ale byla ve výběrovém řízení na tvorbu systému řada chyb. Resort pro místní rozvoj to odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.1.2015 | Foto: Filip Jandourek

Opozice chce znát viníka situace. Koalice se dohodla, že náklady na pokračování systému zaplatí stát, nesouhlasí s tím ale opozice.

„Chceme slyšet vysvětlení, co se vlastně děje. Někdo prošustroval půl miliardy korun českých daňových poplatníků a nás zajímá, kdo je tím viníkem. Buď je to někdo na ministerstvu pro místní rozvoj, nebo na ministerstvu financí. V každém případě by měly padat hlavy,“ žádá vysvětlení místopředseda poslanců hnutí Úsvit Petr Adam.

Debatu o monitorovacím systému, který je klíčový pro čerpání peněz z Evropské unie, vyvolala opozice ve Sněmovně údajně kvůli tomu, že hrozí ztráta peněž daňových poplatníků v řádech stovek milionů korun.

"Kdyby byl ten problém na ministerstvech opravdu ještě větší, tak hrozí zablokování dotací ve výši 650 miliard korun. To by zastavilo vývoj České republiky na mnoho let dopředu. A tomu se snažíme z opozičních řad zabránit,“ vysvětlil Petr Adam.

Dotace představují až půlku státního rozpočtu

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové z hnutí ANO představuje 650 miliard korun, které by Česko mohlo získat do roku 2020 z eurofondů, půlku státního rozpočtu.

„Bez ohledu na to, jakým způsobem dopadne tento audit, mým osobním cílem a cílem i této vlády je, aby ty fondy byly spuštěny. Naše vláda sdělila, že všechny operační programy by měly být schváleny do června tohoto roku,“ sdělila ministryně Karla Šlechtová.

Opozici se tento bod na program schůze podařilo zařadit až napodruhé. Pomohla hrozba TOP 09, že jinak její poslanci požádají o mimořádnou schůzi.

„Konzultoval jsem to s panem Babišem a pan ministr financí i paní Šlechtová jsou připraveni se o tom bavit v rámci jednání sněmovny. Připadalo nám zbytečné k tomuto bodu svolávat mimořádnou schůzi na příští týden, když se to dá vyřešit v rámci řádné schůze,“ konstatoval před jednáním šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme