Sněmovna projednává parametry státního rozpočtu: příjmy, výdaje, schodek a jeho vypořádání

Poslanci dnes začali projednávat nový návrh státního rozpočtu. Do dolní komory ho poslala vláda, která ho minulý týden jednomyslně odsouhlasila. Rozpočet stále počítá se schodkem 100 miliard, výdaje a příjmy jsou ale o 4 miliardy korun nižší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 7.11. Miroslav Kalousek

Poslanecká sněmovna 7.11. Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

„Udrželi jsme deficit na dní plánované výši. Já si nesmírně vážím toho, že celá vláda a všechny tři zúčastněné politické síly jsou a byly přesvědčeny, že rok 2013 je rokem, kdy je deficit nezbytné bezpečně stlačit pod tři procenta,“ oznámil ministr financí Miroslav Kalousek.

Za snížení příjmů a výdajů oproti původní verzi o čtyři miliardy může horší ekonomická prognóza. Méně peněz půjde na vědu a výzkum nebo platy učitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrh rozpočtu na příští rok komentovali ve Světě o deváté Jan Gregor z ministerstva financí a makroekonom ČMKOS Jaroslav Ungermann

Kalousek v novém návrhu počítá s růstem ekonomiky o 0,7 procenta, s průměrnou inflací 2,1 procenta a nárůstem nezaměstnanosti podle výběrového šetření pracovních sil z letošních 6,9 na 7,3 procenta. Předpokládá také vyšší příjmy z Lesů České republiky.

Podle premiéra Petra Nečase jde o úsporný rozpočet:

„Chci říci, že celková výše výdajů státního rozpočtu na příští rok bude téměř o 9 miliard nižší, než je v roce letošním. Čili je to jednoznačně úsporný rozpočet s tím, že jsme museli proti tomu návrhu, který byl předložen v září, vzít v potaz novou makroekonomickou prognózu. To znamená, příjmy a výdaje jsou sníženy.“

Opozice nesouhlasí, projednání ale blokovat nechce

Pro ČSSD je ale rozpočet nepřijatelný. „Na stránce výdajové šetří hlavně na potřebných lidech, to jsou lidé se zdravotním postižením, důchodci, rodiny s dětmi. Zároveň nepřináší žádná opatření pro zajištění zaměstnanosti a ani pro růst ekonomiky, která se bohužel opět propadá,“ řekl místopředseda strany Zdeněk Škromach.

Náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Jan Gregor se brání, že část přírůstových opatření se podařilo prosadit i do stávajícího rozpočtu: „Kdyby neprošel daňový balíček, čekaly by nás velmi nepříjemné škrty.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o nastavení státního rozpočtu vedli v poledních Ozvěnách dne místopředsedkyně TOP 09 a rozpočtového výboru Helena Langšádlová a stínový ministr financí z ČSSD Jan Mládek

Projednávaní rozpočtu ale opozice podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce blokovat nebude.

Podle makroekonoma ČMKOS Jaroslava Ungermanna státní rozpočet opět nepočítá s aktivní prací s nezaměstnanými. „Mnohokrát jsme upozorňovali na to, že dáváme desetkrát méně než ostatní země – my 0,1 procenta, oni 1 procento. Aktivní politika nezaměstnanosti znamená rekvalifikace, práce s nezaměstnanými. Ale zároveň chápu, že za situace, která je v české ekonomice, se žádným státním rozpočtem nedá ekonomika rozhýbat. Dají se akorát zmírnit dopady.“

Třetí návrh

Současný vládní návrh státního rozpočtu je v pořadí už třetím, který ministerstvo financí kabinetu předložilo. Původní rozpočet Kalousek stáhl, protože nebylo jisté, jestli poslanci schválí daňový balíček.

Resort proto sestavil nový návrh, který byl nižší o 41 miliard korun, a obsahoval tedy mnohem drastičtější škrty.

Změny v daních nakonec sněmovnou prošly, původní rozpočet přesto není použitelný. Mezitím se totiž objevila předpověď dalšího vývoje české ekonomiky, z níž vyplynulo, že rozpočtové příjmy budou příští rok nižší - klesne jak výběr daní, tak odvody na sociální zabezpečení.

Milan Kopp, Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme