Sněmovna proti převodům nemocnic na obchodní společnosti

Sněmovna chce zastavit převod krajských nemocnic na obchodní společnosti. Pomocí hlasů levicových poslanců schválila zákon, který to zakazuje. Občanští demokraté se už před časem nechali slyšet, že zváží stížnost k Ústavnímu soudu. Jako protiústavní hodnotí zákon také hejtmané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová však uvedla, že zákon je nutný proto, aby síť zdravotnické péče byla dostupná a kvalitní. Obchodní společnost podle ní nemůže v plném rozsahu plnit veřejnou službu, jakou je zdravotnictví.

"Já nemocnici, kterou bych teď vybrala se sortimentem jejích služeb do sítě, pokud je obchodní společností, tak může dojít ke změnám - například v zastoupení oborů - a tím se ohrozí dostupnost péče. Například v traumatologii a tak dále," zdůraznila Emmerová.

Sněmovnou dnes schválený zákon musí ještě posoudit prezident.

Jaký postup chtějí při transformaci nemocnic zvolit Středočeši, vysvětlil ve vysílání Radiožurnálu hejtman Petr Bendl. "Tam, kde je budeme transformovat, tam je prodávat nechceme, chceme si je ponechat. Některé malé nemocnice chceme pronajmout a v případě že ten nájemce za dva tři roky prokáže, že je schopen takovéto zařízení provozovat, pak jsme připraveni ho případně odprodat. Ještě letos to určitě čeká například Beroun."

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme