Sněmovna pustila dál návrh KSČM na referendum k Lisabonské smlouvě

Lisabonskou smlouvu by měla v referendu schválit nadpoloviční většina jeho účastníků. To je podstata návrhu KSČM, který v pátek do dalšího čtení propustila Poslanecká sněmovna. K jeho zamítnutí chybělo devět hlasů, naopak podporu našel u tří poslanců ODS -Vlastimila Tlustého, Aleny Páralové a Aleše Rádla i u nezařazených zákonodárců Juraje Ranince a Jan Schwippela z ODS či zelených rebelek Olgy Zubové a Věry Jakubkové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Poslanci dnes pustili do dalšího čtení návrh KSČM, aby se o Lisabonské smlouvě rozhodlo v referendu. Podle tohoto návrhu, kterým se teď bude zabývat ústavně-právní výbor, lze dokument ratifikovat jen po referendu, ve kterém by vyslovila souhlas s jeho ratifikací nadpoloviční většina hlasujících.

Poslanci nepodpořili úplné zamítnutí komunistického návrhu ústavního zákona o referendu k Lisabonské smlouvě.. To ale ani podle KSČM nemusí znamenat, že návrh nakonec schválí. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik je prý ale po dnešním rozhodnutí sněmovny mírným optimistou:

"Alespoň někteří poslanci si uvědomili, že Lisabonská smlouva je natolik vážnou změnou smlouvy o přistoupení k Evropské unii, že stojí za to přemýšlet alespoň nad tím, že by přece jenom mohli o ni rozhodovat občané."

K zamítnutí návrhu chybělo devět hlasů. Naopak do dalších čtení poslali návrh i tři poslanci vládní ODS Vlastimil Tlustý, Alena Páralová a Aleš Rádl, ke kterým se přidali i i nezařazení zákonodárci Juraj Raninec a Jan Schwippel, či zelené rebelky Olga Zubová a Věra Jakubková. Premiér Mirek Topolánek se hlasování zdržel.

Podle sociálního demokrata Zdeňka Jičínského svědčí výsledek hlasování o tom, že si poslanci uvědomili, že se tento návrh měl projednávat už dřív: "Jinak já si myslím, že i po tomto výsledku ten průběh nebude jiný než zazněl v návrhu zpravodaje, že tento návrh přijat nebude. Protože ústavní většina se pro něj nepochybně nenajde."

Podobný názor má i občanský demokrat Petr Bratský: "To ještě vůbec nic neznamená. Naopak ale ve druhém čtení můžeme očekávat, že se budou přidávat různé další náměty a možná i další různá referenda. Protože teď to bude otevřené, takže myslím, že sněmovna pak bude muset zbystřit pozornost. Uvidíme jak to dopadne dál."

Sněmovna poslala k závěrečnému hlasování také návrh ČSSD, který počítá se snížením spotřební daně z pohonných hmot. Daň z benzinu by se snížila o 2,50 na litr a z nafty o 2 koruny na litr. Podle ČSSD je česká sazba spotřební daně vyšší než v jiných státech Evropské unie.

Autor úpravy, sociální demokrat Milan Urban, současně přišel s tím, že tato změna by neměla platit na stálo, ale jen letos a příští rok. Potom by se měla vyhodnotit a daň případně znovu upravit. Podle Urbana navíc může zákon pomoci i při současné finanční krizi:

"Je protikrizový v tom, že takzvaně posílí poptávku. To znamená, že ponechá zhruba 18 miliard korun - podle výpočtu ministerstva financí - občanům, kteří za tyto peníze budou moci nakoupit jiné zboží. Doufám, že to bude zboží vyrobené převážně v České republice."

Návrh podpořil i občanský demokrat Vlastimil Tlustý, naopak ostře ho kritizoval premiér Mirek Topolánek i ministr financí Miroslav Kalousek. Podle toho je motivem ČSSD poškodit veřejné rozpočty, v důsledku toho i občany, a to tváří v tvář ekonomické krizi:

"Podíváte-li se na důvodovou zprávu k tomuto návrhu, tak je zřejmé, že popisuje stav, který vůbec neexistuje. Tento návrh byl předložen jako snaha zmírnit mimořádně vysoký nárůst cen pohonných hmot. I to bylo velmi špatně, ani to se nedá korigovat korekcí spotřební daně. Nicméně dnes je ta situace úplně jiná. A dnes opět ti, kteří chtěli škodit před rokem, vydávají za protikrizové opatření. Nezáleží na motivech, důležité je škodit."

Poslanci podpořili i snazší přístup podnikatelů na trh v Evropské unii.

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme