Sněmovna řeší vyšší DPH. Opozice se bojí zdražení léků

Sněmovna dnes udělá další krok ke zvýšení DPH. Chystá se na závěrečné hlasování o vládní novele, která zvedá obě sazby daně z přidané hodnoty. Ty mají od příštího roku stoupnout na 15 a 21 procent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2012

Poslanecká sněmovna 15.6.2012 | Foto: Filip Jandourek

Opatření je součástí úsporného balíčku, kterým chce kabinet udržet plánovaný schodek státního rozpočtu.

Opozice s úsporami nesouhlasí. Obává se, že vyšší DPH výrazně zdraží potraviny a léky.

„My se domníváme, že potraviny a léky už dost zdražily v minulých letech právě díky zvyšování DPH. A další zdražování potravin, léků a dalších sociálně citlivých položek včetně bydlení, dodávek tepla a další podporovat v žádném případě nebudeme. Čili to, co nám především vadí na vládním daňovém balíčku, je další zdražování potravin a léků,“ vysvětlil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaných daňových změnách mluvil na Radiožurnálu Nikola Bojčev

Proti zvyšování daní podle vládního návrhu se staví i část vládní ODS, která to vidí jako zrazení vlastního programu. Někteří vládní poslanci tak stále ještě neví, jestli návrh podpoří.

Sazby daně z přidané hodnoty mají od příštího roku stoupnout na 15 a 21 procent. Od roku 2016 by se sazby měly sjednotit na úrovni 17,5 procenta.

Kdo si vydělá víc než přibližně 100 000 korun měsíčně, má z částky nad tento limit státu navíc odvést 7 procent. Toto opatření má být dočasné. Daň z převodu nemovitostí se má zvednout ze současných tří na čtyři procenta. Omezit se mají také výdajové paušály živnostníků. Například u příjmů lékařů, advokátů nebo z autorských práv na maximálně 800 000 korun.

Stejně jako při posledním zvyšování i tentokrát varují podnikatelé před dopady zvyšování DPH na podnikatelskou sféru. Například Hospodářská komora nepovažuje zvyšování sazeb za nutné a volá už teď po sjednocení daně na úrovni kolem 17 procent. To prý přinese státní pokladně dost peněz a na druhé straně to negativně neovlivní například stavebnictví a navazující služby, cestovní ruch, ubytování nebo potravinářství.

Vyšší DPH má podle některých názorů za následek, že lidé přestávají v Česku nakupovat a raději jezdí do zahraničí nebo využívají zahraniční internetové obchody. Ministr financí Miroslav Kalousek má ale jasno. Snížení zájmu připouští u zboží, které je zatížené vyšší sazbou. Tam spadají třeba pohonné hmoty, alkohol a cigarety. U potravin s nižší sazbou DPH se ale pokles objemu nákupu prý nepotvrdil.

Nekonkrétní údaje ale zastřešuje jedno konkrétní číslo - domácnosti za první letošní pololetí podle Kalouska snížily svoji spotřebu o asi 70 miliard korun.

Lenka Šumová, Nikola Bojčev, Martina Spěváčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme