Sněmovna rozhodne o daních i o osudu vlády. Poslanci ODS hledají kompromis

Pro vládu Petra Nečase začíná zítra jedna z nejdůležitějších schůzí sněmovny. Poslanci na ní mají totiž rozhodovat o daňovém balíčku, se kterým kabinet spojil svoji další existenci. To, zda pro něj budou hlasovat i někteří nespokojení občanští demokraté, zatím stále není jisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny | Zdroj: ČTK

Změny v daních budou hlavním tématem říjnové schůze sněmovny. Ještě před začátkem schůze se zítra brzy ráno sejde pracovní skupina složená ze zástupců vedení a rebelujících poslanců, aby hledali přijatelný kompromis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v ODS před jednáním Poslanecké sněmovny o vládním daňovém balíčku shrnula reportérka Martina Spěváčková

Rebelové stále trvají na tom, že vládní daňový balík se musí změnit, a to poměrně významně. Zmizet z něj má podle neformálního lídra nespokojených poslanců Petra Tluchoře milionářská daň, zvyšovaní DPH, zdanění pracujících důchodců a omezení výdajových paušálů pro živnostníky. Podle něj je v ODS široká shoda na tom, že se daně zvyšovat nemají.

Neshoda

Rebelové také opakují, že jsou ochotni jednat, a stále prý věří, že dohoda se najde. A podobně mluví i další z nespokojení poslanci jako Radim Fiala nebo Marek Šnajdr.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová ale jejich postoji příliš nerozumí:

Vláda může předložit sněmovně žádost o vyslovení důvěry a je také oprávněna žádat, aby sněmovna skončila projednávání vládního návrhu zákona do 3 měsíců od jeho předložení, pokud s tím spojí žádost o vyslovení důvěry. K přijetí usnesení o vyslovení důvěry vládě je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

„Těch šest našich poslanců, kteří nechtějí podpořit balíček, ale zároveň říkají, že nechtějí pád vlády. A ono to nejde spolu dohromady. S balíčkem je spojena důvěra vládě, takže budou muset jasně říci, co udělají a co neudělají. Spekulovat více o tom nemá smysl,“ zdůraznila Němcová.

Premiér a šéf ODS Petr Nečas rebelům minulý týden už ustoupil, když navrhl, že by se zvýšila jen dolní sazba o jedno procento, a to na jeden rok. Rebelům to ale přišlo málo. To, zda se jednání pokročí, se tedy uvidí až zítra. Skupina se už sešla několikrát a zatím vždy bez výsledku.

Štastný vládu svrhnout nechce

„Co se bude dít, nevím. Uvidí se zítra na klubu občanských demokratů, kde diskuse vedení ODS s jednotlivými poslanci,“ řekl Českému rozhlasu jeden z rebelujících poslanců ODS Boris Šťastný. Jak ale tak poznamenal, nakonec mohl pro vyšší daně přeci jen hlasovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeden z nespokojených poslanců ODS Boris Šťastný uvedl v Ozvěnách dne, že bude respektovat většinové rozhodnutí strany

„Byť s některými návrhy zásadně nesouhlasím, pokládám je za velmi problematické a příčinu neúspěchu ODS a celé pravice v těchto volbách, já, pokud vedení ODS navrhne hlasovat v tomto znění a většinové rozhodnutí strany a orgánů strany bude takové, že máme návrh podpořit, byť jsem přesvědčen, že je to špatně, já proti vládě nepůjdu,“ uvedl Šťastný.

Hlasovat se může až po kongresu

Termín hlasování sněmovny o balíčku zatím není známý. Ve hře je i varianta, že by sněmovna mohla o daních hlasovat až po kongresu ODS. Ten se sejde příští víkend v Brně a Petr Nečas na něm bude obhajovat svoji funkci předsedy.

Nespokojení poslanci ODS nezvednou ruku pro vládní úpravy daní

Číst článek

Petr Tluchoř už dnes naznačil, že by strana potřebovala po debaklu v krajských a senátních volbách změnu v nejvyšším vedení - předsedy Petra Nečase a první místopředsedkyně a šéfky sněmovny Miroslavy Němcové.

„Pokles preferencí za dva a půl roku je tak výrazný, že z toho minimálně nejvyšší vedení odpovědnost musí vyvodit. Pokud ji nevodí samo, musí se vyslovit kongres.“

Premiér Petr Nečas už dříve řekl, že je připraven nést osobní odpovědnost a o neúspěchu v letošních volbách mluvit na kongresu. Podle něj ale vedení strany zodpovídá primárně za volby do Poslanecké sněmovny.

Hledání kompromisu začíná komplikovat i sestavení státního rozpočtu. „Jestli dnes ODS díky své vnitřní rozhádanosti není schopna garantovat, jaká legislativa bude příští rok platit, tak první čtení státního rozpočtu musíme odložit na okamžik, kdy si budeme jisti, o jakou legislativu se může rozpočet opírat," řekl Českému rozhlasu ministr financí Miroslav Kalousek.

Milan Kopp, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme