Sněmovna rozhodne o návrhu zákona, který chce sebrat platy odsouzeným zákonodárcům

Poslanci ve vězení nebo v ochranné léčbě by už neměli mít nárok na plat. Postarat se o to má návrh zákona, o kterém dnes rozhodne sněmovna. Předlohu připravila ODS poté, co se její tehdejší poslanec Roman Pekárek odmítl vzdát poslaneckého mandátu, přestože byl odsouzen za korupci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 19. března 2013 | Foto: Filip Jandourek

O mzdu mají podle návrhu přijít jen poslanci pravomocně odsouzení za úmyslné trestné činy. Ti ve vazbě budou plat dostávat dál, i když bez náhrad.

Zákon by se měl týkat už stávajících poslanců. „Měl by platit ode dne účinnosti. To znamená, neodkládáme ho, myslíme si, že toto můžeme udělat i v průběhu volebního období. Určitě to není zpětně, určitě se nebudou nikomu zpětně odebírat platy. Ale do budoucna to tak být může,“ potvrdil autor návrhu Marek Benda z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Věra Masopustová přiblížila takzvaný Lex Pekárek

Návrh občanských demokratů se rozhodla podpořit TOP 09.

„Z hlediska morálky je velmi špatné, aby poslanec, který nemůže vykonávat svůj poslanecký mandát z důvodu odsouzení a není ochoten se ho vzdát, pobíral veškeré platové výhody jako poslanec, který chodí do sněmovny, pracuje tady, schvaluje zákony, připravuje zákony, podává zákony, setkává se s voliči, odpovídá na maily, zúčastňuje se práce ve výborech,“ vysvětlil předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík.

Naopak sociální demokraté mají výhrady, návrh proto nepodpoří. Podle nich by mělo řešení problému vypadat zcela jinak.

ČSSD chce spíš zánik mandátu

„Nemáme poslancům brát plat, ale máme konstatovat zánik mandátu ve chvíli, kdy je někdo odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu. Myslím si, že v této souvislosti si zaslouží změnu ani ne tak ústava, jako spíš volební zákony a stanovení podmínky volitelnosti takovým způsobem, aby k podobným případům nedocházelo,“ přiblížil šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Zákon si mezi sebou poslanci pojmenovali Lex Pekárek. Pravomocně odsouzený Roman Pekárek totiž nastoupil do výkonu pětiletého trestu, aniž by se vzdal svého poslaneckého mandátu.

Před nástupem do věznice odpověděl poslanec Roman Pekárek na několik otázek novinářů | Foto: ČTK

„Jsem nevinný, nic jsem nespáchal, a proto nemám jediný důvod na tom faktu mandátu cokoliv měnit,“ prohlašoval poslanec, tehdy ještě jako člen ODS.

Poslanecké náhrady už Pekárek sice nepobírá, plat ale stále dostává. Měsíčně mu sněmovna posílá 55 900 korun hrubého. Pokud by volební období skončilo v řádném termínu, tedy 29. května 2014, přišel by mu na účet zhruba milion korun.

Roman Pekárek si před nástupem do vězení nedovedl představit, jak bude mandát nadále vykonávat, ale věřil si. „Já nevím, co přesně a jak bude, jakým způsobem přesně člověk může ve vězení mandát vykonávat. Zcela jistě nějakým způsobem ano, to ukáže teprve čas,“ uvažoval tehdy.

Věra Pfeifferová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme