Sněmovna rozhodne o příspěvku pro prvňáčky až příští týden

Zřejmě až příští týden se v Poslanecké sněmovně dostane na diskuutovanou novelu zákona, kterou chce vláda chce prosadit vyplácení příspěvku na školní pomůcky pro děti v prvních třídách. Jednorázový tisícikorunový příspěvek už získal přezdívku "pastelkovné." Návrh kritizuje ODS jako nesystémový.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Podle poslance ODS Michala Doktora by se spíše měla snižovat daňová zátěž než peníze vybírat a pak je zase rodinám vracet: "Každé takové dítě, respektive každý jeho rodič, by měl mít nárok na odpočitatelnou daňovou položku, nebo nárok na snížení daňového základu."

On i jeho další vystupující kolegové se dočkali kritiky z úst sociální demokratky Anny Čurdové: "Slétněte na zem ze svých poslaneckých lavic do normálního reálného života. Máte také děti a chovejte se poněkud realisticky."

ODS je ale podle slov Evy Dundáčkové přesvědčena, že peníze, které vydělávají rodiče, mají zůstat v jejich rukách a nemají být odevzdávány státu. "Proto ve své Modré šanci navrhujeme, aby nízkopříjmové rodiny byly zcela osvobozeny od daně a mohly svobodně rozhodovat o tom, kolik z této částky vynaloží na vzdělání svých vlastních dětí," vysvětlovala svým kolegům stanovisko ODS Dundáčková.

Předkladatel návrhu ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ale koncept ODS smetl ze stolu. "Balamutíte tu svojí Modrou šancí a přísliby několika tisícovek pro občany. Už jim ale neřeknete, že jim to seberete z druhé kapsy a výsledek bude v celku minusový," argumentoval Škromach.

Jednorázový tisícikorunový příspěvek kterému se přezdívá pastelkovné prosazuje vláda. Podpořit se ho chystají i komunisté - potvrzuje místopředseda KSČM Jiří Dolejš: "Jednorázové dávky samozřejmě nejsou žádným systémovým řešením ekonomické situace rodin, ale myslíme, že každá koruna je dobrá. Předpokládám, že budeme většinově hlasovat pro."

Milan Kopp, Lenka Šumová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme