Sněmovna rozhodne o vydání Parkanové k trestnímu stíhání v kauze CASA

Ve sněmovně dnes vyvrcholí kauza letadel CASA. Poslanci totiž budou hlasovat o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. Místopředsedkyni sněmovny a bývalou ministryni obrany policie viní, že neobstrala nezávislý posudek na cenu letadel, a způsobila tak státu škodu 658 milionů korun. Pokud přijde Parkanová o poslaneckou imunitu, mohla by policejní vyšetřování doplnit o významné informace. I proto bude pro její vydání hlasovat celá opozice i někteří koaliční poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Volnou ruku budou mít při hlasování občanští demokraté. „Předpokládám, že část našich poslanců bude pro, část proti, část se zdrží hlasování. Nebudeme dopředu zjišťovat jednotlivé počty, necháme to na samotném hlasování. Já určitě budu doporučovat volné hlasování,“ potvrdil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Stejné to bude i v mateřském poslaneckém klubu Vlasty Parkanové TOP 09 a Starostové.

Přehrát

00:00 / 00:00

O politických souvislostech a dopadu případného vydání Vlasty Parkanové hovořil ve Světě o osmé politolog Milan Znoj

„Panují tam názory pro nevydání i pro vydání s tím, že mnoho poslanců bude respektovat rozhodnutí mandátového a imunitního výboru a myslím si, že budou i poslanci, kteří se zdrží. Já osobně, jak sem avizoval, dám na doporučení mandátového a imunitního výboru. Pakliže mandátový a imunitní výbor to nevidí jako politicky motivovanou kauzu, zvednu ruku pro vydání Vlasty Parkanové,“ uvedl šéf klubu Petr Gazdík.

Pro ztrátu imunity místopředsedkyně poslanecké sněmovny bude i většina poslanců strany LIDEM. Ty přesvědčilo doporučení imunitního výboru Parkanovou vydat, především ale fakt, že pro něj hlasovalo 10 z 15 jeho členů.

Kalousek: Obvinění Parkanové v kauze CASA poškozuje TOP 09. Mám vztek

Číst článek

„Pokud bych se na to dívala čistě jako právník, pak si myslím, že obvinění poslankyně Parkanové je postavené trochu na vodě, a myslím si a dovolím si předjímat, že ji soud pravděpodobně osvobodí," řekla předsedkyně strany a vicepremierka Karolína Peake.

„Nicméně je tu ještě rovina celé kauzy nákupu letadel CASA, o níž jsem přesvědčena, že to žádné velké terno pro Českou republiku nebylo a všichni to cítí. A pokud by Vlasta Parkanová vydána nebyla, obávám se, že zůstane nad celou kauzou trochu pachuť,“ dodala.

Podobný názor má i lídr Věcí veřejných Radek John. Odebrání imunity Parkanové je podle šéfa Věcí veřejných Radka Johna důležité pro vyšetření celé kauzy. „Nebude-li paní Parkanová vydána, pak toto bezostyšné okrádání státu a daňových poplatníků nebude nikdy vyšetřeno. Je proto jednoznačně i v zájmu samotné Vlasty Parkanové, aby vydána byla, neboť pokud je nevinná, pak je třeba, aby celá kauza byla prošetřena a všechna fakta odkryta,“ prohlásil.

Podle šéfa ČSSD a předsedy mandátového a imunitního výboru Bohuslava Sobotky by o případné nevině Parkanové měl rozhodnout nezávislý soud.

Armádní letoun CASA | Foto: ČTK, René Fluger

„Hlasování o zbavení imunity není hlasování o vině či nevině poslankyně Parkanové. Tato kauza je velmi komplikovaná a my se domníváme, že jediná možnost, jak paní Parkanová může prokázat svoji nevinu, je projednání této věci v rámci standardního trestního řízení a její možná obhajoba před nezávislým soudem,“ upozornil.

Na lži ve vyšetřovacím spise ke kauze CASA se před hlasováním o vydání Parkanové k trestnímu stíhání chystá ukázat místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Kalouskovy výroky pobouřily opozici. Věci veřejné chtějí iniciovat svolání mimořádné schůze sněmovny, ČSSD volá po Kalouskovu odvolání. Ministr financí ale na svých slovech trvá.

„Bod vydání poslance je bod poslanecké sněmovny, to je veřejná diskuze, a já ve veřejné diskuzi nedělám nic jiného, než že lži říkám lež. Já jsem nevěděl, že se to nesmí říkat, nazývat věci pravými jmény. Já to pravými jmény nazývat budu, a kdokoli bude chtít, abych mu dokázal, že to je lež, tak ukážu na konkrétní větu a řeknu: Ano, toto je lež,“

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme