Sněmovna rozhodne o vyslání dalších vojáků do Afghánistánu

Poslanecká sněmovna by dnes měla rozhodnout o vyslání dalších 55 českých vojáků do Afghánistánu. 15 z nich by mělo cvičit afghánské policisty v provincii Lógar, zbylých 40 pak obsluhovat dva české radary Arthur u polské základny v Ghazni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské pozorovací stanoviště

Vojenské pozorovací stanoviště | Foto: 601. skupina speciálních sil

Ke schválení vládního návrhu je potřeba nejméně 101 hlasů. ODS i TOP 09 posílení mise podporují, lidovci a zelení zatím váhají, proti jsou komunisté a sociální demokraté.

„Kromě toho, že mezi členskou základnou ČSSD panuje dlouhodobě skeptický postoj k této misi, máme i odbornou výhradu,“ řekl k tomu poslanec ČSSD Jan Hamáček.

Podle sociálních demokratů náklady na vyslání radiolokátoru Arthur, které jsou téměř 200 milionů korun, neodpovídají hypotetickému přínosu radaru v Afghánistánu. „Peníze by mohly být vynaloženy lépe. Buď pro práci našeho rekonstrukčního týmu případně jinde v rozpočtu armády. Přijde nám to prostě nehospodárné,“ řekl Hamáček Radiožurnálu.

V Česku radar nemá smysl


ODS posílení mise podpoří, stejně tak, jak potvrdil poslanec Jan Vidím, i vyslání obou radarů. „Domníváme se, že nákup tří radiolokátorů Arthur na začátku tohoto století byl předpokladem pro to, že tento radar bude využit v bojové operaci. Nemá žádný smysl, aby zařízení stálo v České republice. Jediné jeho uplatnění je pro vojenskou operaci typu Afghánistán,“ vysvětlil Vidím.

Vyslání je podle něj tedy naprosto pochopitelné. „Bude chránit naše spojence, Poláky, v provincii Ghazni. Pokud to ČSSD nepodpoří, nad tím zůstává rozum stát,“ dodal.

TOP09 posílení kontingentu podpoří, zelení se podle předsedy strany Ondřeje Lišky budou ještě rozhodovat. Zatím oceňují fakt, že tento návrh je na rozdíl od těch předcházejících komplexní.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda Radiožurnálu řekl, že lidovci budou od vlády požadovat ještě doplňující informace. „Můj názor ale je, že se tento návrh má podpořit. Protože vím, co je spojenectví. A chci, abychom spojenectví demonstrovali i tím, že jednostranně neutečeme, aniž bychom se nedohadovali se spojenci,“ řekl Svoboda.

Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme