Sněmovna rozhodne o vyšším odškodnění pro klienty zkrachovalých bank

Vyšší odškodnění klientů zkrachovalých bank a záložen by dnes měli schvalovat poslanci. Rozhodnout by také měli o tom jestli v Česku bude platit zákon o volném pohybu služeb. Ten umožní zejména malým a středním podnikatelům snáze podnikat v zemích EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klienti u přepážky | Foto: Archiv ČRo

Podle návrhu skupiny poslanců z ČSSD a KSČM by se nerovnost mezi odškodněním klientů zkrachovalých družstevních záložen a bank měla zmírnit. ODS návrh loni kritizovala a upozorňovala, že vyšší odškodnění zvýší státní dluh.

Návrh na zamítnutí předlohy ale nezískal dodatečnou podporu. Horní hranice odškodnění by se měla nově posunout na dva miliony korun a vyplácet by se mělo 100 procent vkladu. Předkladatelé poukazují na to, že vkladatelé dosud dostávali jen 90 procent vkladů, nejvýše ale 400.000 korun.

Původně to bylo ještě méně. Všechny zákony, které dnes Poslanecká sněmovna v závěrečném čtení schválí, zamíří do Senátu.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme