Sněmovna rozhodne o vzniku vyšetřovací komise k VZP

Poslanci by dnes měli pokračovat v debatě o situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Možná už také rozhodnou o tom, zda sněmovna ustaví i vyšetřovací komisi zákonodárců, která by prověřila hospodaření VZP, včetně vazeb politiků a jejich spolupracovníků na tuto pojišťovnu. Dolní komoře to doporučil ministr zdravotnictví David Rath.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: ČTK

Rath již v úterý poslancům předložil zjištění, k nimž dospěl po 12 dnech kontroly ve VZP nucený správce.

Ministr zmínil údajné využívání peněz pojištěnců na "podivné" programy, jako jsou internetové zdravotní knížky (IZIP) či přímořské pobyty alergických dětí Mořský koník.

Všeobecná zdravotní pojišťzovna podle něj na těchto a dalších programech prohospodařila přinejmenším 800 milionů korun. Vinu podle něj nese i ředitelka VZP Jiřina Musílková. Soudí, že by ji měl nahradit lepší manažer

Hospodařením VZP by s měla podle Ratha a poslanců ČSSD zabývat sněmovní vyšetřovací komise. O jejím ustavení budou poslanci hlasovat dnes. Středeční rozprava ukázala, že její vznik by mohla podpořit i opoziční ODS.

Podle místopředsedy strany Ivana Langera ale jen v případě, že se prošetří i okolnosti uvalení nucené správy. "Myslím, že vyšetřovací komise, která by se zabývala důvody uvalení nucené zprávy na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, zákonností uvalení nucené správy a celkovým hospodařením VZP, je dobrý nápad," řekl Langer.

Ministr Rath ale dodává, že komise se důvody uvalení nucené správy na VZP zabývat nemůže, protože správní rozhodnutí totiž udělal jeden úředník a jeden odbor ministerstva, a ty nejsou sněmovně odpovědné. "Tam jsou jiné opravné prostředky. Tam je opravným prostředkem odvolání proti nucené správě, případně správní soud," uvedl Rath.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme