Sněmovna rozhoduje o poplatcích ve zdravotnictví

Poslanecká sněmovna bude hlasovat o novele o zdravotnických poplatcích, kterou jí se změnami vrátil Senát. Poslanci by měli rozhodnout o tom, jestli se placení ve zdravotnictví úplně zruší - jak požaduje Česká strana sociálně demokratická - nebo se jen omezí - jak navrhuje senátní varianta. Koalice zákon prosadila do dnešního programu dolní komory a tvrdí, že pro kompromisní návrh ze Senátu má dostatek hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotni sestřička

Zdravotni sestřička | Foto: Daily Mail

Podporovat ho budou podle šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavla Severy i všichni lidovci: "Domníváme se, že návrh ze Senátu alespoň částečně zmírňuje problémy některých skupin obyvatel, proto se nám zdá příhodné ho podpořit. Pokud by nebyl podpořen, bude nutné dál jednat v koalici."

Tento kompromis zahrnuje neplacení registračních poplatků za děti do 18 let, snížení ochranného limitu na zdravotní výdaje z 5000 na 2500 korun dětem a důchodcům nad 65 let. U léků s doplatkem nad 30 korun by se za položku na receptu také neplatilo. A přestali by platit i lidé z ústavů a domovů pro seniory, kterým po uhrazení pobytu a jídla nezbude na měsíc víc než 800 korun.

Podporu senátnímu návrhu změn poplatků ve zdravotnictví potvrdily před začátkem dnešní schůze dolní komory parlamentu poslanecké kluby všech tří vládních stran. A ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová z Občanské demokratické strany se dohodla i s protestujícími poslankyněmi Strany zelených Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou.

Olga Zubová Radiožurnálu řekla, že je připravená senátní kompromis podpořit. Slyšet ale ještě bude chtít jedno upřesnění: "Je tam ještě jedna podmínka, že paní ministryně by měla předložit návrh, jak budou kompenzovány nedostatky v příjmech u lékařů, kteří budou změnami ve vybírání poplatků postiženi. Nemyslím, že by měl být přímo schválený kompenzační plán, ale měli bychom se měli dozvědět termín, do kdy bude schválený."

Výhrady ke kompromisnímu senátnímu návrhu měl Ludvík Hovorka z KDU-ČSL: "Nevidím to řešení jako dobré. Spíš jako přání ministerstva zdravotnictví, jak s co nejmenšími problematickými dopady vyřešit tento poplatkový spor." Předseda lidoveckých poslanců Pavel Severa ale odpoledne řekl, že Ludvík Hovorka je pro.

Poslanci při hlasování budou mít na výběr jen variantu změn v systému zdravotních poplatků ze Senátu nebo původní plán ČSSD na zrušení všech poplatků. Kdyby neprošla ani jedna varianta, poplatky by zůstaly beze změn tak, jak platí v současné době.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejasnosti ve své výzvě k placení poplatků vysvětloval v Ranním interview Radiožurnálu hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD)

Přečtěte si také:
Pojišťovny se chystají rozdávat pokuty kvůli nevybírání poplatků
Zrušení části poplatků vyjde stát zhruba na tři miliardy korun
Senát nesouhlasil s rušením poplatků, omezil je

Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme