Sněmovna rozšířila kontrolu exportu

Poslanci přizpůsobují naše zákony evropské legislativě i v oblasti dílčí novely trestního řádu. Dnes schválili například širší kontrolu vývozu zboží zneužitelného k vojenským účelům nebo novelu, která umožní spolupráci české a zahraniční policii. Navíc uvolnila cestu k úvěru na tři miliardy korun u Evropské investiční banky na výstavbu univerzitního městečka pro Masarykovu univerzitu v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Rozšířit kontrolu vývozu zboží zneužitelného k vojenským účelům o nehmotné přenosy technologií, například elektronický prodej zboží, je cílem vládní novely zákona, kterou dnes schválila sněmovna. Zákon musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. Předloha si podle ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra klade za cíl zdokonalit nástroje k předcházení vojenským konfliktům a omezit dostupnost strategických materiálů a technologií.

Sněmovna schválila také úpravu zákona, která ke dni vstupu naší země do Evropské unie umožní součinnost českých a zahraničních orgánů při tzv. přeshraničním pronásledování. Podle ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše jde o procedurální opatření, kterým splníme povinnosti vyplývající z našeho členství v Unii: "Činit úkony v rámci trestního řízení i v rámci tzv. přehraničního pronásledování plynule, to znamená orgány našich státních zástupců a orgány těch zahraničních. Jsou pro to i jiné platformy jako třeba Europol nebo Eurojust, ve kterém jsme zapojení. Toto je legislativní zvárnění této možnosti v procedurálním ustanovení trestního řádu."

V Brně-Bohunicích zřejmě v několika příštích letech vyroste moderní univerzitní městečko s různými vědeckými pracovišti, studentskými kolejemi a sportovišti pro Masarykovu univerzitu. Sněmovna totiž souhlasila s tím, aby si český stát půjčil kvůli financování projektu zhruba tři miliardy korun (95 miliónů eur) u Evropské investiční banky. Vládní návrh příslušného zákona posoudí ještě Senát a prezident. Nový areál bude sloužit lékařské a přírodovědecké fakultě a nové fakultě sportovních studií. Kampus umožní propojit různá pracoviště, například biologická a chemická, podpoří mimo jiné rozvoj molekulárních věd a studia genetiky a prováže tato centra s klinickým zázemím bohunické nemocnice.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme