Sněmovna schválila dluhopisy za 200 milionů eur na pomoc Lotyšsku

Česko vydá dluhopisy za 200 milionů eur na pomoc Lotyšsku. Za peníze získané prodejem těchto dluhopisů Česko poskytne Lotyšsku sedmiletou bezúročnou půjčku. Vládní návrh podle očekávání podpořila i většina opoziční ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Ministr financí Miroslav Kalousek zdůraznil, že vydáním dluhopisů se v sedmiletém horizontu nijak nezvýší český státní dluh. Jde podle něj hlavně o projev pomoci zemi, které hospodářská krize způsobila vážné problémy.

"Já to pokládám za velmi významný prvek solidarity v rámci členských států zemí EU, dnes více než kdy jindy. Každý potřebujeme svého souseda a nikdy nemůžeme vědět, kdy v budoucnu obdobnou pomoc budeme potřebovat zase my. Ve špatných dobách si mají lidé mezi sebou pomáhat a logicky by si měly pomáhat i členské státy Evropské unie."

S pomocí souhlasila opoziční sociální demokracie. Podle šéfa jejího klubu Bohuslava Sobotky nejde o pomoc nijak bezvýznamnou: "Je to významná pomoc. Ale je potřeba si uvědomit, že je to půjčka, sice bezúročná, ale půjčka. To znamená, že v okamžiku, kdy se Lotyšsko alespoň částečně zotaví, tak by mělo tyto finanční prostředky vrátit."

Návrh musí ještě projednat Senát.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme