Sněmovna schválila doporučení komise k únikům z trestních spisů, kabinet se jimi řídit nemusí

Trestnou činnost státních zástupců by měl prověřovat v přípravném řízení nezávislý zvláštní útvar na Nejvyšším státním zastupitelství. Všechny orgány činné v trestním řízení by navíc musely zaznamenávat a zakládat do spisů veškeré kontakty s médii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jde o dvě ze souboru doporučení k zamezení úniků údajů z trestních spisů, které podle návrhů své vyšetřovací komise podpořila sněmovna. Kabinet se doporučeními poslanců může řídit, ale nemusí. 

Závěr komise k únikům ze spisů: zřídit orgán pro vyšetřování státních zástupců

Číst článek

Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD jsou to ale už úkoly pro příští vládu, jeho končící kabinet už změny zákonů připravovat nebude. „Bude potřeba, aby se v příštím období eventuálně ještě upravila legislativa, aby k únikům nedocházelo.“

„Úniky jsou pak vnímány jako selektivní, je snaha je využívat v politickém boji nebo v různých diskreditačních kampaních, které nemusí mít jenom politický motiv, ale i ekonomický,“ řekl Radiožurnálu předseda vlády.  

Dolní komora v souladu s doporučením komise také chce, aby veškeré informace z trestního řízení včetně například odposlechů a protokolů o prohlídkách požívaly zákonnou ochranu jako osobní údaje. Výjimku by měly jen skutečnosti, které by zazněly při veřejném soudním líčení. Změna zákona o svobodném přístupu k informacím by měla zase zajistit to, aby nebylo možné prolamovat zásadu neveřejnosti přípravného trestního řízení.

O doporučeních poslanci hlasovali jednotlivě. Sněmovna je podpořila značnou většinou hlasů přítomných členů.

Komise vznikla v polovině července hlavně kvůli uniklým nahrávkám rozhovorů bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila s exministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Ten záznamy už dřív označil za zmanipulované. Žádné trestní oznámení komise nakonec nepodala.

ČTK, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme