Sněmovna schválila doporučení komise k únikům z trestních spisů, kabinet se jimi řídit nemusí

Trestnou činnost státních zástupců by měl prověřovat v přípravném řízení nezávislý zvláštní útvar na Nejvyšším státním zastupitelství. Všechny orgány činné v trestním řízení by navíc musely zaznamenávat a zakládat do spisů veškeré kontakty s médii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto)

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jde o dvě ze souboru doporučení k zamezení úniků údajů z trestních spisů, které podle návrhů své vyšetřovací komise podpořila sněmovna. Kabinet se doporučeními poslanců může řídit, ale nemusí. 

Závěr komise k únikům ze spisů: zřídit orgán pro vyšetřování státních zástupců

Číst článek

Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD jsou to ale už úkoly pro příští vládu, jeho končící kabinet už změny zákonů připravovat nebude. „Bude potřeba, aby se v příštím období eventuálně ještě upravila legislativa, aby k únikům nedocházelo.“

„Úniky jsou pak vnímány jako selektivní, je snaha je využívat v politickém boji nebo v různých diskreditačních kampaních, které nemusí mít jenom politický motiv, ale i ekonomický,“ řekl Radiožurnálu předseda vlády.  

Dolní komora v souladu s doporučením komise také chce, aby veškeré informace z trestního řízení včetně například odposlechů a protokolů o prohlídkách požívaly zákonnou ochranu jako osobní údaje. Výjimku by měly jen skutečnosti, které by zazněly při veřejném soudním líčení. Změna zákona o svobodném přístupu k informacím by měla zase zajistit to, aby nebylo možné prolamovat zásadu neveřejnosti přípravného trestního řízení.

O doporučeních poslanci hlasovali jednotlivě. Sněmovna je podpořila značnou většinou hlasů přítomných členů.

Komise vznikla v polovině července hlavně kvůli uniklým nahrávkám rozhovorů bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila s exministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Ten záznamy už dřív označil za zmanipulované. Žádné trestní oznámení komise nakonec nepodala.

ČTK, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme