Sněmovna schválila kompenzace pro Českou poštu, letos to může být až 700 milionů

Česká pošta by měla dostávat kompenzace od státu. Ještě letos by to mohlo být až 700 milionů korun. V dalších letech nejvyšší možná částka postupně klesne až na 500 milionů korun ročně. Počítá s tím novela zákona o poštovních službách, kterou dnes schválila sněmovna. Povinnosti pro tento podnik se ale nemění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta, prodej cigaret, post shop (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Česká pošta bude muset nadále ukazovat, kde prodělává peníze v rámci vedené služby. Je to především u ztrátových poboček. A Český telekomunikační úřad bude i nadále řešit, jestli ta částka je, nebo není přiměřená,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Podle Chovance se tak nejedná o změnu modelu. „Model je doposavad platný, akorát to doteď měl platit kompenzační fond, který prostě nefunguje. Od nového roku to de facto bude platit státní rozpočet s tím, že staré roky by ještě měl ČTÚ vymoct na konkurentech na trhu. Uvidíme, jak se to povede,“ dodal ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kompenzacích pro Českou poštu mluvil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda

Česká pošta má přes 31 tisíc zaměstnanců. Provozuje 3200 poboček, z toho je víc než 1000 ztrátových. Dvě třetiny poboček chce během příštích let převést na partnery, rušit je nebude.

„To si myslím, že je vítaná změna. Finální stav počítá s tím, že v roce 2025 by mělo být zhruba 700 poboček provozovaných přímo poštou, což je situace srovnatelná s Rakouskem, kde těch poboček je 500,“ řekl Českému rozhlasu Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.

„Myslím, že toto je kýžené, ovšem mohlo by to být provedeno podle mě mnohem rychleji než do roku 2025, protože ty ztráty, které pošta už nyní vykazuje, se budou samozřejmě kumulovat.“

Novelu zákona o poštovních službách teď projednají senátoři. Poté ji dostane k podpisu prezident.

ČRo, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme