Sněmovna schválila 'lex Babiš'. Sobotka i ČSSD lhali, zákon měl být až pro nové ministry, zlobí se Babiš

Firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se už brzy nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Vyplývá to z novely o střetu zájmů, kterou dnes potvrdila sněmovna v senátní verzi. Budoucí členové vlády a mnoho dalších funkcionářů navíc nebudou moci podle předlohy provozovat některá média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Tato restrikce zjevně míří na Babiše, jenž vlastní vydavatelství společně s rozhlasovou i televizní stanici. Podle novely nebudou moci vlastnit média i ostatní funkcionáři. Mezi ně patří i členové vlády.

Pokud novelu přezdívanou "lex Babiš" stvrdí prezident Miloš Zeman, případně ji nechá bez podpisu, omezení by mohla být účinná někdy na přelomu letošního a příštího roku. V případě, že ji vetuje, a poslanci ji opětovně potvrdí, účinnost se o něco posune.

Hartenberg, který investuje Babišovy peníze do zdravotnictví, není investiční fond. Ministr na něj má vliv

Číst článek

V senátním znění je účinnost těchto ustanovení vázána na termín vydání zákona ve sbírce, nastane po 15 dnech. Novelu sněmovna potvrdila 125 hlasy ze 174 přítomných poslanců. Proti bylo celkem 42 poslanců z řad ANO a nezařazených včetně členů hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Sobotka i ostatní poslanci ČSSD lhali, říká Babiš

„Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i poslanci sociální demokracie lhali, když tvrdili, že novela o střetu zájmů postihne až budoucí ministry,“ vyjádřil se k novele ministr financí Andrej Babiš.

Pro ČTK dále uvedl, že další postup projedná s právníky. Rozhodne se o něm prý až poté, kdy zákon začne platit.

Ministr financí zároveň ČTK v textové zprávě napsal, že poslanci, kteří předpis podpořili, schválili vědomě protiústavní zákon. "Poslanci zneužívají sněmovnu pro politický boj proti mně, místo aby přijímali zákony pro lidi, a to je nehorázné," napsal Babiš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme