Sněmovna schválila návrh zákona o ocenění odbojářů

Odbojáři z první a druhé světové války a jejich pozůstalí by v budoucnu mohli dostávat k důchodu minimálně 200 korun měsíčně. Umožnit to má návrh zákona o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa, který schválila po senátních úpravách Poslanecká sněmovna. Platit začne, až ho podepíše i prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Zákon má zavést příplatek k důchodu pro odbojáře ve výši 50 korun měsíčně za každý měsíc strávený v odboji, což například za dobu druhé světové války představuje 3450 korun. Podle senátorů by minimální slušná výše tohoto příspěvku měla být nejméně 200 korun.

Lidé by měli mít nárok na příplatek za každý měsíc strávený v koncentračním či internačním táboře, za boj za vznik Československa nebo proti nacistické diktatuře. Zákon má také zavést zvláštní příspěvek k důchodu pro lidi pronásledované komunistickým režimem.

Normu vítá i poslanec ČSSD Radim Turek. Podle něj jde především o vyjádření úcty k těm, kteří se podíleli nejen na boji proti fašismu. "Ale také proti komunismu, protože tam zapadají všechny kategorie odbojářů. Významně si polepší při započtení délky, po kterou se podíleli na odboji. Myslím si, že je to letos, kdy jsme slavili 60. výročí konce druhé světové války, významné gesto České republiky vůči těmto lidem," řekl Turek.

Kvůli průtahům při projednávání a schvalování začne zákon platit o několik měsíců později než plánovali poslanci, kteří ho navrhli. Původně byl připravován ke květnovému 60. výročí ukončení druhé světové války.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme