Sněmovna schválila novelu vysokoškolského zákona. Profesory bude nadále jmenovat prezident

Poslanci schválili novou podobu vysokoškolského zákona. Ten mimo jiné stanovuje podmínky pro odebírání akademických titulů nebo zvyšuje sociální stipendia studentům. Jmenování profesorů sněmovna zachovala v současné podobě, i dál je tak bude jmenovat prezident.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aula VŠE před vystoupením Steva Ballmera

Aula VŠE před vystoupením Steva Ballmera | Foto: Jiří Suchomel

Nový vysokoškolský zákon mění hlavně způsob akreditací studijních oborů. Ty by měl nově udělovat Národní akreditační úřad.

Nyní rozhoduje o akreditacích ministerstvo školství. To, jestli je udělit, nebo ne, mu doporučuje akreditační komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele vysokoškolského zákona mluvili ve vysílání Českého rozhlasu poslanci Anna Putnová (TOP 09) a Jiří Zlatuška (ANO)

Naposledy přišla tímto způsobem o obor speciální pedagogiky Univerzita Jana Amose Komenského.

Dosavadní předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková takový krok vítá:

„V tomhle směru je to pozitivní. Větší tlak na to, aby školy samy, i když si žádají o jednotlivé programy jako doposud, měly vybudované systémy zajištění kvality. Mělo by to posílit autonomie škol a jejich větší odpovědnost.“

Vládní předloha řeší i jmenování profesorů - prakticky zachovává současnou podobu, kdy profesory jmenuje prezident republiky. Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSDD je za to ráda:

„Domnívám se, že cesta, kdy ustoupíme tomu, kdo si nějakým způsobem vykládá své pravomoci, a změníme zákon, není dobré pro žádnou instituci, pro žádného občana. Podle mého soudu by to neslušelo ani prezidentu republiky.“

Létající profesoři

Poslanci neomezili ani praxi takzvaných létajících profesorů, kteří tak budou moci volně působit na více vysokých školách.

Poslankyně opoziční TOP 09 Anna Putnová není s přijatou podobou zákona spokojená:

„Novela vysokoškolského zákona se scvrkla pouze na akreditační úřad a na změnu akreditací. Dnes vstupujeme do fáze, ve které nemůžeme s jistotou říci, jak tento experiment dopadne, protože řada otázek, která je s akreditacemi spojena, se bude muset v budoucnosti řešit.“

Novelu nyní dostane k projednání senát.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme