Sněmovna schválila přísnější podmínky pro pořadatele předváděcích akcí

Česká obchodní inspekce má silnější pravomoc nad předváděcími prodejními akcemi. Pořadatelé nebo prodejci budou muset inspekci dopředu poslat informace o místu a datu konání akcí i o tom, jaké zboží na nich budou nabízet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letáky zvoucí na předváděcí akce | Foto: Jana Matznerová

Pokud to nedodrží, hrozí jim pokuta až pět milionů korun. Poslanecká sněmovna ve zrychleném režimu schválila příslušnou novelu, která teď míří do Senátu.

Inspekce by také měla mít od roku 2014 možnost předváděcí akce nahrávat, což by podle odborníků mohlo podvodné prodejce odradit.

„Budou to mít těžší a těžší, protože máme jednak nástroje, které jsou dané občanským zákoníkem, a pak je tady ten zákon o nepoctivém podnikání, vydírání a všem, co se s tím spojuje,“ neskrývá spokojenost ministr průmyslu a obchodu Jiří Ciencala.

„Inspektoři dostanou větší pravomoci, a hlavně občané vědí, že se mohou opřít o tento zákon, mohou být aktivní a upozorňovat orgány činné v trestním řízení,“ dodává.

ČOI: zákon porušuje 8 z 10 akcí

Novelu připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ještě pod vedením bývalého ministra Martina Kuby z ODS. Podle něj za současné situace dozorové orgány nemohou účinně pracovat, protože se obvykle o předváděcích akcích dozvídají až po jejich skončení.

„Mám radost, že se konečně podařilo ‚šmejdům‘ šlápnout na krk. Myslím, že Poslanecká sněmovna na svém samotném začátku projevila dobrou vůli udělat něco občany České republiky,“ uvádí poslanec za ČSSD Milan Urban.

Podle něj se bývalá Poslanecká sněmovna spojila, aby byla rychle přijata novela, která nezákonným praktikám při předváděcích akcích zabrání.

V letošním prvním pololetí udělila ČOI provozovatelům předváděcích akcí 84 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun. Podle inspektorů zákon porušuje osm z deseti předváděcích akcí.

Věra Pfeifferová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme