Sněmovna schválila rozšíření pravomocí NKÚ, kontrolovat by mohl kraje a obce

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) asi bude moci prověřovat například i hospodaření krajů, obcí a jejich příspěvkových organizací. Kontroloři by mohli také do státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, ve kterých mají stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl. Rozšíření pravomocí úřadu dnes schválila sněmovna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto)

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Opoziční občanští demokraté s návrhem na zamítnutí předlohy neuspěli, hlasovali pro něj vesměs jen jejich poslanci.

Novela zákona o NKÚ navazuje na ústavní změnu o rozšíření kompetencí úřadu, kterou poslanci schválili už předloni v květnu. Nejvyšší kontrolní úřad by měl dostat možnost prověřovat nakládání v podstatě s veškerými veřejnými penězi, nyní kontroluje jen hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

NKÚ by mohl nově kontrolovat hospodaření krajů a obcí. Mluvili o tom ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) a poslanec Martin Novotný (ODS)

Ústavní novela je nyní v Senátu. Senátoři s jejím projednáváním čekají právě na prováděcí zákon, který k nim teď zamíří.

Úřad by mohl podle nynější novely prověřovat také Českou televizi, Český rozhlas a Českou národní banku. Marek Benda (ODS) neuspěl s návrhy veřejnoprávní média z předlohy vypustit nebo omezit u nich pravomoc NKÚ jen na pořizování nemovitostí.

Sněmovna odmítla i požadavek sociálního demokrata Antonína Sedi připojit do výčtu Českou tiskovou kancelář, která z veřejných peněz financována není.

Kontroly bez sankcí

Vládní předloha vyjmenovává i veřejné výzkumné instituce, dobrovolné svazky obcí, regionální rady regionu soudržnosti a školy zřízené státem, obcemi nebo kraji. Samosprávy a některé další organizace by kontroloři měli prověřovat jen z hlediska souladu jejich hospodaření se zákony.

Podle ministra pro lidská práva a předkladatele novely Jiřího Dienstbiera (ČSSD) nebude Nejvyšší kontrolní úřad ukládat žádné sankce.

„Napíše pouze kontrolní závěr a je na tom kontrolovaném subjektu, aby to co nejlépe využil tím způsobem, že si nastaví svoje mechanismy do budoucna tak, aby nakládání s veřejnými prostředky, které spravuje, bylo co nejlepší. Je to v našem společném zájmu,“ vysvětlil Dienstbier.

ODS s rozšířením pravomocí NKÚ nesouhlasí. Podle ní je kontrol nad samosprávami příliš mnoho. „Vláda měla nejprve přijít s koncepcí toho, jak omezit ty případné jiné kontroly, než přijít s tím, že to zase rozšíří ještě kontrola, která nemá vůbec žádné sankční mechanismy,“ řekl poslanec Marek Benda.

Kontrolu samospráv v minulosti zamítl Senát

Na samosprávy by měl zákon dopadnout postupně od roku 2017 do roku 2021 v závislosti na počtu obyvatel. Předloha stanoví, že zastupitelstva budou muset ke kontrolním závěrům zaujmout stanovisko.

Návrhy na rozšíření kompetencí NKÚ projednávali poslanci už v minulém volebním období, Senát tehdy ústavní novelu i prováděcí zákon zamítl. Sněmovna nemá možnost v případě ústavních změn horní komoru přehlasovat.

Senátoři tehdy kritizovali hlavně to, že kontroly by se týkaly také obecních a krajských samospráv, a poukazovali na mnohdy několikanásobné kontroly téhož různými institucemi.

Pravomoci NKÚ | Foto: ČTK

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme