Sněmovna schválila růst daně z tabákových výrobků v příštích 3 letech. Cigarety podraží
Sněmovna schválila postupné zvyšování spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků v příštích třech letech. Sazby se zvýší poprvé k 1. lednu příštího roku a poté od stejného data i v následujících dvou letech. V příštím roce tak může krabička cigaret zdražit kvůli vyšší dani o tři až čtyři koruny. Novelu zákona o spotřebních daních nyní posoudí Senát, poté ji dostane k podpisu prezident.
Zvýšení daně se týká nejen cigaret, ale i doutníků, cigarillos a tabáku ke kouření. Vzhledem k tomu, že platný zákon zdanil spotřební daní i surový tabák, dopadne zvýšení daně i na něj.
Důvodem pro zvýšení sazeb je hlavně evropská směrnice, která požaduje spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret.
O zvýšení daně z tabákových výrobků mluvili místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za hnutí ANO Jan Volný a předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera
Slabší kurz koruny by bez zvýšení sazeb při přepočtu požadované sazby způsobil, že by Česko svůj závazek nedodrželo a zemi by hrozily sankce. Korunu oslabila intervence České národní banky v listopadu 2013. Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.
Míra zdražení tabákových výrobků bude záležet na druhu, vysvětluje poslanec ČSSD Ladislav Šincl:
„V příštím roce by mělo dojít ke zdražení cigaret o cirka čtyři koruny. V dalších letech by to mělo být o trochu méně. I když já osobně bych si přál, aby to bylo mnohem, mnohem více.“
Miliardy do rozpočtu
Ministerstvo financí v návrhu počítá s tím, že by rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun.
Tento propočet však podle ministerstva nezahrnuje případné změny chování spotřebitelů v důsledku zvýšení cen.
Opozice ke zvýšení spotřební daně neměla výhrady. Nejde totiž o věc politickou, ale spíše účetní. To ostatně potvrdil i bývalý ministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek:
„Je to společná dlouholetá dohoda v rámci Evropské unie. Bylo to společné rozhodnutí, které udělaly minulé vlády. A podle mě to bylo správné rozhodnutí. Každý se může svobodně rozhodnout, zda tu daň bude nebo nebude platit podle toho, jestli bude nebo nebude kouřit. Já jsem například začal kouřit elektronickou cigaretu a tam se spotřební daň neplatí.“
'Bůh nikotin'
Novela nyní míří do Senátu. Jaroslav Kubera z ODS pro ni ale ruku nezvedne: „Pro evropské tisky hlasuji opravdu ve výjimečných případech. Vím, proč to dělám a poslední události s uprchlickou krizí mi potvrzují, že jsem věděl, proč jsem hlasoval proti lisabonské smlouvě a dokonce jsem věděl, proč jsem hlasoval proti vstupu do Evropské unie.“
Podle Kubery se jedná o velké pokrytectví Evropské unie: „Místo aby zakázala výrobu a dovoz této hnusné drogy pod pokutami, tak z toho jen rýžuje peníze.“
„Jsme v Evropské unii a máme nějaké závazky. Kdybychom novelu nepřijali, asi by nás nevyloučili, ale bylo by to zbytečné kličkování a drama. Tato novela navíc byla velice korektně projednána se všemi výrobci tabákových výrobků,“ podotýká Jan Volný, místopředseda rozpočtového výboru za hnutí ANO.
„Chtěl bych varovat ty, kteří teď radostně tleskají. Po tomto musí zákonitě přijít to, že kdy nejíme zdravě, stát nás to naučí. Dočkáme se tedy zdražení potravin, které stát určí, i když nevím kdo a jak,“ upozorňuje Kubera a dodává:
„Naší poslední obranou bude, že založíme náboženskou společnost, jejímž bohem bude nikotin a hospody a hospody budou naše svatostánky. A jsem zvědav, jak se s tím Evropská unie v souvislosti s lidskými právy vypořádá.“