Sněmovna schválila školskou novelu, registr učitelů odmítla

Registr učitelů zatím nebude. Sněmovna schválila novelu školského zákona bez tohoto paragrafu. Chybí v ní i rozšíření domácího vzdělávání pro starší žáky. Dohodla se na tom přes kritiku TOP 09 a ODS vládní koalice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.1.2015

Poslanecká sněmovna 20.1.2015 | Foto: Filip Jandourek

Symbolicky jako ve škole musel hned několikrát poslance umravnit předsedající místopředseda sněmovny Petr Gazdík z klubu TOP 09 a Starostové.

Domácí vzdělávání na školském výboru prosazoval šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola. Nakonec marně - musel ustoupit koaličním partnerům z ČSSD. Padnout totiž podle něho mohla pod stůl celá novela.

„Je to velmi významná záležitost, jakkoli novely přicházejí poměrně často. Jednalo se ale také o spoustu peněz - asi 92 miliard, takže to nelze brát na lehkou váhu, jestli zákon bude přijat, nebo ne,“ říká Mihola.

Přehrát

00:00 / 00:00

PS schválila školskou novelu bez registru učitelů, zamítla i rozšíření domácího vzdělávání starších dětí. Natáčela o tom Věra Masopustová

Co se vlastně sociálním demokratům na domácím vzdělávání nelíbí, vysvětloval ministr školství Marcel Chládek (ČSSD):

„To rozhodnutí, rozšíření domácího vzdělávání na 19 škol již padlo dávno před tím, než jsme předložili tuto novelu. To naprosto pokryje potřebu."

„Jsem přesvědčen o tom, že zavedení domácího vzdělávání na druhém stupni má celou řadu úskalí a nebezpečí. Jedno z nich je například socializace dítěte a druhé, že to může být zneužito extrémními světonázory,“ míní Chládek.

Podporu našla koalice u komunistů. „Je potřeba zajistit kvalitu vzdělávání. Nedovedu si představit, že by rodič zvládl škálu všech těch předmětů, které má vzdělávat. Ať už po stránce odborné, tak i po stránce předávání informací, aby to dítě pochopilo. Považuji to za degradaci učitelského povolání,“ uvádí poslankyně KSČM Marta Semelová.

Politický důvod?

Argumenty ale příznivce domácího vzdělávání nepřesvědčily. Předseda ODS Petr Fiala to považuje za velkou chybu:

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele školského zákona mluví ministr školství Marcel Chládek a člen prezídia Asociace pro domácí vzdělávání Vladislav Soukup

„Nevidím v tom žádný důvod jiný než ideologický – že se to levicově uvažujícím lidem nelíbí. Jinak to bylo testováno, není v tom žádný problém. Je tam kontrola ze strany školy – státu. Je velká chyba, že se nevěří rodičům, že v domácích podmínkách dokáží připravit děti.“

Na pokusu o rozšíření domácího vzdělávání si své odpracovala i poslankyně TOP 09 Nina Nováková:

„My jsme všechny námitky zohlednili v pozměňovacích návrzích, takže na druhém stupni měl být garantem vysokoškolsky vzdělaný člověk a měla být zpřísněna kontrola tak, že by muselo dojít k dohodě s Českou školní inspekcí, aby mohla průběh vzdělávání kontrolovat. Třeba i prostřednictvím školy, na které byl žák registrován. Ten důvod skutečně není jiný než politický.“

Předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola připraví novelu, která se bude věnovat právě individuálnímu vzdělávání.

Budějovičtí studenti zkoušejí maturitu nanečisto | Foto: Kateřina Hálová

„První stupeň je součástí školského zákona, to normálně běží. Druhý stupeň běží několik let testováním. Já sám se domnívám, že už bylo testováno dostatečně a že je třeba urychlit proces, aby se to stalo součástí školského zákona. K tomu bude novela směřovat,“ vysvětluje Mihola.

Nynější novela, kterou dostane k projednání Senát, mění přístup k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Pro jejich integraci do hlavního vzdělávacího proudu se stanou základem podpůrná opatření, která žáci potřebují - například tlumočníky pro sluchově postižené.

Tato opatření ocenili i kritici sporného ustanovení o diagnostice, podle něhož se původně mělo vycházet z "hodnocení rozumových a adaptivních schopností dítěte nebo žáka v souvislostech jeho vývoje a jeho sociálního a kulturního prostředí".

Vládní předloha původně vzbudila pozornost zejména tím, že má zakázat ve školách prodej potravin, které jsou v "rozporu s výživovými požadavky", což sněmovna schválila. Zákaz se týká i reklamy na tyto potraviny.

Novela má rovněž zavést jednotné závěrečné zkoušky na učilištích a upravit postavení ředitelů škol, aby na nich mohli zůstat i po skončení šestiletého funkčního období.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme