USA 0:1 Česko

Sněmovna schválila všechny čtyři vládní úsporné novely

Poslanci už mají pro dnešní den odpracováno. Ve stavu legislativní nouze začali v sedm hodin večer projednávat čtyři pro státní rozpočet klíčové novely. Několikahodinový boj s opozicí o to, zda mají být projednávány ve stavu legislativní nouze, vyhrála koalice, která schválila škrty za 40 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas ve sněmovně

Petr Nečas ve sněmovně | Zdroj: ČTK

Koalice si odhlasovala i to, že se může hlasovat i po půlnoci. Poslanci už schválili balíček změn v sociální oblasti i snížení státního příspěvku pro politické strany.

Odhlasovali i o snížení státní podpory u stavebního spoření. Státní podpora připsaná v příštím roce za letošní rok se tak má podle návrhu zdaňovat 50procentní sazbou. V dalších letech má příspěvek státu klesnout ze současných 15 procent na deset ročního vkladu střadatelů, nejvíc však dva tisíce korun ročně. Novela také zdaňuje výnosy ze stavebního spoření.

Poslanci už také odhlasovali poslední ze čtyř novel, a to o daňových změnách, které zavádějí například takzvanou povodňovou daň, která sníží daňové slevy na poplatníka o 1200 korun ročně. Daní i plat prezidenta republiky a jeho paušální náhrady. Bývalým prezidentům se bude zdaňovat jejich renta a peněžité náhrady.

Důchodcům, kteří si ročně přivydělají například podnikáním nebo pronájmy víc než 840 tisíc korun, se bude nově zdaňovat jejich důchod.

Kritika ze strany sociální demokracie

Sociální demokraté všechny návrhy zkritizovali, ale všechno, co mohli udělat, bylo to, že pro ně nezvedli ruku.

„To, že se projednává státní rozpočet, není nic mimořádného. Je pravda, že vláda předložila ty návrhy pozdě a maskuje to teď snahou tvářit se, že je legislativní nouze. To je bohužel jedna velká lež. Vládní koalice tady porušila všechna dohodnutá pravidla jenom proto, aby převálcovala opozici a návrhy prosadila. Myslím si, že je to velká rána pro politickou kulturu v Poslanecké sněmovně,“ řekl Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Škrty teď posoudí Senát. Ten by je měl projednat ještě ve starém složení, ve kterém má pravice převahu. Premiér Petr Nečas ocenil, že škrty i přes zdlouhavé jednání podpořili všichni koaliční poslanci.

„Jsem rád, že koalice zachovala jednotu a že jsou tyto návrhy zákonů schváleny,“ řekl Petr Nečas. Námitky opozice odmítá.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme