Sněmovna schválila vyslání polní nemocnice do Afghánistánu

Vyslání českých vojáků do Afghhánistánu a Kuvajtu odsouhlasila Sněmovna. I přesto ale zatím vůbec není jisté, zda bezmála dvě stovky mužů nakonec odletí. Poslanci totiž odmítli plán vlády na vydání dluhopisů za více než miliardu korun, kterými by mise měla být financována. Chtějí, aby Zemanův kabinet co nejdřív hledal na vyslání vojáků další úspory v rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice | Foto: Armáda ČR

Požadavky opozice formuloval lidovecký poslanec Miloslav Výborný. Českému rozhlasu k tomu řekl:"Dílem úspory, dílem možná dluhopisy, ale nikoli v rozměru větším než řekněme polovina té částky, která byla nyní žádána". Vláda navrhuje vydat dluhopisy ve výši 1,2 miliardy korun. Opozice s tím ale nesouhlasí.

Proti vydání dluhopisů hlasovalo 86 ze 150 přítomných poslanců. Pro hlasovali pouze poslanci ČSSD. Předseda vlády Miloš Zeman prohlásil, že je zbabělé, když sněmovna schválí vyslání vojáků, ale zamítne financování jejich činnosti.

Sněmovna se bude vládním návrhem zákona o úvěru na nákup nadzvukových stíhaček zabývat 24. dubna, tedy až na další schůzi. Návrh zákona odročili, aby ho stačily projednat branný a zahraniční výbor dolní komory.

Kabinetu se v dolní komoře parlamentu nepodařilo prosadit plošné vyplácení dětských přídavků. Zákon, který to předpokládal zamítl Senát a v úterý i sněmovna. Novelu podpořili neúspěšně jen sociální demokraté a komunisté. Proti byli poslanci ODS, unionisté a lidovci. Nepřijetí normy, která měla umožnit plošné vyplácení dětských přídavků, lituje ministr sociálních věcí a předseda ČSSD Vladimír Špidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla: Přídavky na děti

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme