Sněmovna schválila zákon, který znesnadňuje praní špinavých peněz

Poslanci schválili zákon proti praní špinavých peněz. Novela v rámci prevence legalizace výnosů z trestné činnosti zpřísní dohled nad tokem financí a rozšíří nejen povinnosti bankovních ústavů, ale také obchodníků s drahými kovy nebo kameny. Zákon počítá mimo jiné s tím, že se účastník obchodu bude identifikovat při každé transakci převyšující částku 1000 eur, tedy zhruba 25.000 korun. Doposud banky musely žádat doklady jen u sum přesahujících 100 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Podezřelé obchody budou nově povinně evidovat nejen instituce bankovního trhu, ale například i advokáti, notáři, soudní exekutoři, auditoři a daňoví poradci. Ti budou také povinně hlásit i rizikové osoby, které s penězi nakládají.To je podle ministra financí Miroslava Kalouska politicky citlivá záležitost:

"Samozřejmě politicky citlivá je to otázka zejména proto, že tyto osoby jsou také z politického života a ze státní správy. A to pokládám za naprosto správné."

K dopadu zákona více řekl Radiožurnálu poslanec za KSČM Jiří Dolejš: "Bude to znamenat to, že daleko přísněji budou posuzovány toky peněz, daleko přísněji bude posuzováno udělování licencí a tak dále. Čili je to zdánlivě technické opatření, ale například u směnáren, prodejců drahých kovů - tam všude se s tím budou muset popasovat. Ale oni o tom vědí a jsou na to připraveni."

Poslanecká sněmovna dnes také schválila vládní novelu zákona o silniční dani, podle kterého bude tato daň nově záviset na stáří vozu, a nikoli na emisní třídě Euro.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme