Sněmovna schválila zákon o registrovaném partnerství

Až na popáté se gayové a lesby dočkali zákona o registrovaném partnerství. Radost jim svým rozhodnutím udělala Poslanecká sněmovna, když přehlasovala veto prezidenta, a tak souhlasila, že zákon o svazcích homosexuálů bude platit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Gay iniciativy Jiří Hromada na schůzi Poslanecké sněmovny

Předseda Gay iniciativy Jiří Hromada na schůzi Poslanecké sněmovny | Zdroj: ČTK

Neskrývané nadšení a dojetí. Takové byly první reakce zástupců homosexuálních sdružení, kteří projednávání zákona sledovali přímo ve sněmovně. Jedna z předkladatelek normy, Taťána Fišerová z klubu Unie svobody, se svěřila, že po diskusích v minulých dnech v přijetí předlohy ani nedoufala.

"Už jsem spíš počítala s prohrou. Nepřipravila jsem se na tu radost, ale myslím si, že je dobře, že se konečně povedlo ten balvan odvalit a že jsme udělali krok, který jsme udělat asi měli," řekla poslankyně.

Hlasování o zákonu přitom bylo napínavé. První pokus se z pohledu zastánců nezdařil a byl zpochybněn. Podruhé se naopak na světelné tabuli ukázalo 102 hlasů pro, tedy o jeden více než bylo potřeba. I v tomto případě ale došlo na zpochybnění. Třetí pokus, ve kterém se pro přehlasování veta vyslovilo 101 poslanců, už byl platný. A zákon tedy tou nejtěsnější většinou prošel.

Debata před hlasováním se přitom ve sněmovně vedla jen o svobodě hlasování poslanců ČSSD. ODS tvrdí, že premiér Paroubek nutil sociální demokraty, aby normu podpořili. To ale předseda vlády odmítá. Nezávislé hlasování několikrát deklarovali také komunisté, jak zdůraznil šéf jejich poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

"Prostě jsem rád, ne že zákon prošel nebo neprošel, ale jsem rád, že se poslanci rozhodovali skutečně podle svého vědomí a svědomí, a nikoliv podle jakéhokoliv nátlaku nebo jestli se pan premiér s panem prezidentem zrovna o toto téma perou politicky," vysvětlil.

Právě ze zpolitizování tohoto tématu opakovaně obviňovali premiéra Paroubka občanští demokraté. I kvůli tomu se nakonec hlasování o přijetí tohoto zákona zdržela například jeho dlouholetá zastánkyně Kateřina Dostálová. Řekla, že k tomu měla tři důvody.

"Že si z tohoto zákona udělal pan Paroubek vlajkovou loď a přivlastnil si toto téma. Ten druhý je otázka jakési náboženské svobody, a to jakým způsobem byl prováděn nátlak na některé sociálnědemokratické poslance. A ten třetí, když se podíváte na to, jak probíhalo hlasování, tak to byl obchod s komunistickými hlasy v rámci tohoto návrhu zákona," upřesnila.

Premiér Paroubek ale nařčení ODS odmítá a tvrdí, že byl přijat dobrý zákon. "Osvobozuje celou jednu minoritní skupinu lidí, našich občanů."

Rozhodnutí sněmovny vzbudilo jak v kuloárech, tak v jednacím sále silné emoce. Zatímco příznivci normy se radovali z toho, že se konečně dočkali zákona, na který čekají už několik let, jeho odpůrci dávali najevo nesouhlas a obavy z ohrožení tradiční rodiny.

Dalším cílem snažení českých homosexuálů může být získání dětí do výchovy, připouští šéf Gay iniciativy Jiří Hromada, i když, jak dodává, na pořadu dne to teď rozhodně není.

"Co přinese mladá generace, nemohu předjímat, ale adopce a osvojení jsou součástí zákona o rodině. Jestli ho někdo bude chtít novelizovat za rok, s příští politickou generací, ať to udělá. Ale proč odpůrci s adopcí straší občany. Nám trvalo deset let, než se nám podařilo prosadit zákon o registrovaném partnerství. Jestliže politická reprezentace a společnost nebude chtít adopce a osvojení, tak prostě neprojdou," řekl Hromada.

Křesťanští demokraté s tím ale podle poslance Josefa Janečka z KDU-ČSL nesouhlasí. "To, že se obsah pojmu rodiny trochu vyprazdňuje, relativizuje, to je problém společnosti, který vnímáme, ale se kterým nesouhlasíme. Před přijetím tohoto zákona říkali, že to zatím není otázka, která by se nastolovala, čili čekají, až bude tento návrh schválen. To se nyní stalo. Ale někteří už tenkrát otevřeně říkali, že je to otázka času," dodal poslanec.

Jana Zemanová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme