Sněmovna schválila zavedení bodového systému pro řidiče

Od 1. července příštího roku by mohly být sankce za přestupky řidičů určovány novým způsobem. Poslanci přijali zavedení takzvaného bodového systému trestání. Zákon o provozu na pozemních komunikacích ale ještě musí schválit Senát a podepsat prezident republiky. Zákon počítá s udílením trestných bodů za přestupky, ale i s bonusy za bezchybné chování na silnicích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policistka vypisuje pokutu

Policistka vypisuje pokutu | Foto: Jan Rosenauer

Zákon klasifikuje vymezené dopravní přestupky určitým počtem trestných bodů. U alkoholu nebo jiných drog za volantem hrozí řidičům z povolání dvojnásobná sankce. Jestliže šofér bude mít na svém kontě 12 trestných bodů, přijde o řidičský průkaz.

Norma ale počítá i s motivací k dodržování silničních pravidel, a tak bezchybné chování na komunikacích při dobu jednoho roku bude odměněno odečtem dvou bodů z registru, při dvou letech bez přestupků odečtem čtyř bodů. Výmaz všech trestných bodů bude při tříletém bezchybném chování řidiče na silnicích.

Nově se zavádí povinnost celoročního svícení, povinné používání autosedaček pro děti a povinné přilby pro cyklisty mladší 18 let. Policistům se vrací právo k odebírání řidičských průkazů a rozšiřují se také kompetence městské policie, která bude moci zastavovat automobily a měřit jejich rychlost.

Schvalování v dolní komoře parlamentu ale nebylo jednoduché. Poslanci se nejdříve museli vypořádat se stovkami pozměňovacích návrhů. Delší zdržení si hned v úvodu jednání vysloužil zpravodaj k předloze Miloslav Kala z ČSSD, když ke všemu navrhl ještě určité legislativně technické úpravy. Tuto snahu označil poslanec ODS Petr Pleva za porušení jednacího řádu a vyžádal si písemné znění Kalova návrhu.

Jaromír Schling z vládní ČSSD soudil, že tím chtěli občanští demokraté oddálit přijetí zákona, který dlouhodobě odszují: "Určitě tomu tak je a já bych v tom mohl vidět i určitou snahu kolegů z ODS zdržovat a komplikovat přijetí této normy."

Toto podezření ale poslanci ODS odmítli a jak říká Petr Bratský, jen bedlivě hlídali, aby se do zákona nedostaly například pod rouškou legislativně technických úprav i podle nich nesmyslné návrhy.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme