Sněmovna schválila zavedení bodového systému pro řidiče

Od poloviny příštího roku by měl platit bodový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů. Dnes o tom rozhodla sněmovna. Podle přijaté vládní předlohy může každý řidič dostat až 12 trestných bodů. Po jejich vyčerpání přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly. Normu musí ještě podepsat prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní policie v akci | Foto: Jan Rosenauer

Zákon o zavedení bodového systému vrátil sněmovně s vlastními pozměňovacími návrhy Senát. Požadoval například zrušit zákaz předjíždění pro kamiony na dálnici a oddálit účinnost zákona na 1. ledna 2007.

Sněmovna ale doporučení senátorů odmítla a přijala předlohu v původní sněmovní verzi. Právě s posunutím termínu účinnosti nesouhlasil ministr dopravy Milan Šimonovský. Přijetí novely zákona o pozemních komunikacích ministr vítá a doufá, že přispěje k větší bezpečnosti na silnicích.

"Každý si začne přemýšlet o svém způsobu jízdy, o tom, jestli svou bezohledností při porušování zákona nevyvolává krizové situace, které končí často tragicky. Jsem přesvědčený, že se stane společenským tématem také to, kolik máme bodů už nasbírání na svém kontě, tak to funguje ve všech zemích, které mají bodový systém," řekl Šimonovský.

V klíčovém hlasování podpořilo sněmovní podobu předlohy 130 ze 192 přítomných poslanců. Proti byli poslanci ODS, kteří se zavedením bodového systému dlouhodobě nesouhlasí. Mimo jiné tvrdí, že bodový systém je chaotický a hlavně přísnější, než jsou podobné úpravy v okolních zemích. ODS se také již v Senátu pokusila zvednout hranici 12 bodů na 18. Pro svůj návrh ale nenašla podporu.

Podle stínového ministra průmyslu Martina Římana hrozí třeba subjektivní posuzování přestupků na přechodech: "Zda člověk dával znamení, že hodlá přejít, či nedával, zda mohl řidič v tom okamžiku mohl ještě reagovat nebo nemohl. To by samozřejmě při současném stavu mohlo vést ke zvýšené míře korupce, počet bodů by se stal obchodním artiklem," upozornil Říman.

Ministr Šimonovský poznamenal, že většina změn navržených horní komorou je potřebná. Informoval, že poslanci je mohou do zákona dostat v další novele zákona o pozemních komunikacích, kterou by mohla sněmovna projednávat počátkem roku, tedy ještě před účinností dnes přijatého zákona.

Předloha reaguje na hrozivý stav na českých silnicích, kde každý rok přijde o život na 1300 lidí. Počítá také s tím, že pokud řidič po dobu jednoho roku neučiní žádný přestupek, tak se mu odečtou z registru čtyři body. Změny v zákoně obsahují například i povinnost celoročního svícení, používání autosedaček pro děti a přileb pro cyklisty mladší 18 let.

Více pravomocí bude mít i policie. Dozor nad silničním provozem bude rozšířen i o městskou policii, která bude moci zastavovat vozidla a měřit rychlost. Dopravní policie také dostala zpět právo odejmout řidiči řidičský průkaz.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme