Sněmovna schválila zrušení povinné vojny

K definitivnímu zrušení základní vojenské služby chybí už jen souhlas Senátu a podpis prezidenta. Zákon, který po bezmála 140 letech povinnou vojnu v českých zemích ruší, totiž schválili poslanci. Poslední vojáci základní služby by tak mohli odejít domů ještě letos před Vánoci - 22. prosince.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci nad mapou

vojáci nad mapou | Foto: Armáda ČR

Povinné odvody stát bude moci nařídit už jen při ohrožení nebo ve válečném stavu, vysvětluje ministr obrany Karel Kühnl. "Vlastně od 23. prosince budeme mít armádu složenou pouze z profesionálních vojáků."

Do profesionality má naše armáda ale ještě hodně daleko, potvrzuje šéf výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS. "Plně profesionální armáda předpokládá nejenom to, že v ní slouží pouze vojáci z povolání, ale také předpokládá, že je schopna operačního nasazení, a to naše armáda určitě nebude od 1. ledna."

Změny v armádě by měly skončit do tří let. Problémem ale zůstávají peníze. "Já si myslím, že za dva tři roky sem přijde nový ministr obrany s návrhem na znovuzavedení základní vojenské služby, protože na tu profesionální prostě nebudou peníze," obává se Vidím.

S koncem povinné vojny končí letos i civilní služba. Tzv. civilkářů je skoro 9 tisíc, hlavně ve zdravotnictví. Místo nich by měli nastoupit především nezaměstnaní. Problémem ale zase budou peníze a to, kde je vzít.

"To vám zatím nemohu zodpovědět, jsem v úřadu měsíc a opravdu je tam tolik problémů k řešení, že každý do puntíku ještě vyřešen není," přiznává ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme