Sněmovna se bude zabývat novými pravidly pro soudní znalce

Ve druhém čtení dnes poslanci projednají novelu zákona o soudních znalcích. Systém jejich jmenování se do budoucna změní. Nově ministerstvo spravedlnosti do seznamu znalců zapíše každého, kdo splní zákonem daná kritéria.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případ stalkingu u mělnického soudu | Foto: Jana Huzilová

Kvalifikační předpoklady mají být u každého oboru jiné. Zájemci o zapsání do seznamu znalců budou muset projít vstupní zkouškou, nechat se pojistit proti škodám vůči svým klientům a pravidelně si doplňovat vzdělání.

Podle náměstka ministra spravedlnosti Filipa Melzera se nová úprava dotkne i současných znalců:

„Platí tady princip kontinuity výkonu znalecké činnosti. Ti znalci, kteří dnes jsou znalci, budou i znalci zapsaní v tomto seznamu. Pokud nebudou splňovat kritéria, která na ně bude nová právní úprava klást, tak budou muset do pěti let od účinnosti tohoto zákona prokázat, že nová kritéria splňují.“

Dosud platí, že o jmenování znalců většinou rozhodují předsedové krajských soudů a nové zájemce nepřijmou tehdy, pokud už pro daný obor mají odborníků dostatek.

Martin Drtina, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme