Sněmovna se nedokázala shodnout na změnách Ústavy

Minimálně o několik měsíců poslanci odložili rozhodování o tom, zda budou volit prezidenta republiky občané, a zda si zákonodárci omezí svou rozsáhlou imunitu. Jednání o vládní předloze ústavních změn, která to měla umožnit, totiž sněmovna na návrh komunistů přerušila do doby než budou známé výsledky komise pro reformu Ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Česká televize

Ta má pracovat až do konce příštího roku a tak je možné, že se k vládnímu návrhu poslanci vrátí až v roce 2005. Odkladu lituje předkladatel normy místopředseda vlády Pavel Rychetský. Obává se, že přerušení může znamenat dokonce pokus o to, aby k řádnému projednání navrhovaných změn Ústavy vůbec nedošlo.

"Patrně to, co je hlavním iritujícím momentem pro některé poslance, je právě to omezení jejich imunity, je pro ně jednoduší, než navrhnout otevřeně zamítnutí jako ODS, to řešit tou cestou přerušení. Já se obávám, že se k novele vrátí sněmovna až koncem roku a budeme rádi."

Hlasování si však koalice pohrála sama. Kvůli různým zahraničním cestám nebylo v sále mnoho jejích poslanců. Zbytek nedokázal přehlasovat opoziční KSČM a ODS, které odročení debaty podpořily. Omluven byl i premiér Vladimír Špidla kvůli cestě na severní Moravu.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme