Sněmovna se o výběru lidí do evropských struktur dozví příště

Schůze sněmovny, kde měla vláda na žádost ODS vysvětlovat, jak vybírá kandidáty do orgánů Evropské unie ani nezačala. Nekoná se proto, že poslanci neschválili její program. Premiér Vladimír Špidla ale vzápětí slíbil, že požadovanou informaci poslanci dostanou písemně, aby ji mohli projednat na další řádné schůzi sněmovny. Vědět to chtějí především poslanci ODS.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada Evropské unie

Rada Evropské unie | Foto: Alena Palečková

Hlavním impulsem byla nedávná nečekaná rezignace kandidáta ČSSD Miloše Kužvarta na evropského komisaře a následná nominace Pavla Teličky na tuto funkci. Místopředseda nejsilnější opoziční strany Jan Zahradil se chce premiéra Špidly ptát i na to, kolik míst si můžeme v orgánech Evropské unie nárokovat. "Půjde tedy zejména o Evropskou komisi, Evropskou investiční banku, Evropský dvůr auditorů, Evropský soudní dvůr, koneckonců i o Evropský parlament. Budeme chtít vědět, na základě kterých kritérií ta místa budou obsazována. Jestli to bude na bázi nějakých politických dohod uvnitř vlády, nebo jestli to bude skutečně na základě nějakých neutrálních výběrových řízení."

Opozici navíc vadí, že Česko budou reprezentovat spíše úředníci než silné politické osobnosti. Předseda dolní komory parlamentu Lubomír Zaorálek z ČSSD ale těmto výhradám opozice příliš nerozumí. "Mně se zdá, že ta debata byla už dost široká, jestli by to měl spíš politik nebo profesionální úředník. To do určité míry řeší každá země, protože ani v Evropské komisi to není ještě zcela vyhraněné. Je pravděpodobně přáním, aby to byli politici, ale myslím, že realita je spíš taková, že jsou to spíš vysocí profesionální úředníci."

Vláda už také vybrala našeho budoucího reprezentanta u Evropského soudního dvora. Tím bude stávající ústavní soudce Jiří Malenovský, zatímco k soudu první instance zamíří právnička Irena Pelikánová. Oba jsou podle ministerstva spravedlnosti pro práci nejlépe odborně a jazykově vybaveni.

České zástupce do Evropského parlamentu si zvolíme sami. Všech 24 jich vzejde z voleb, které budou letos v červnu. Kdo by měl obsadit další klíčové posty v unijních institucích?

Do Evropské komise, tedy zjednodušeně řečeno evropské vlády, vysílá kabinet diplomata Pavla Teličku. V této instituci by měli mít nováčci k dispozici i několik míst generálních ředitelů, kteří jsou po komisařích nejmocnějšími lidmi v evropské exekutivě. Na všechny vstupující země se ošem nedostane. Lidovci by nicméně rádi viděli na tomto postu hejtmana Vysočiny Františka Dohnala. Unionisté pro změnu chtějí, aby se Ivan Pilip stal viceprezidentem Evropské investiční banky, tedy důležité instituce, která jen loni nabídla na různé projekty výhodné úvěry v objemu 42 miliard eur.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Milada Richterová, Pavla Kvapilová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme