Sněmovna se už podruhé vrátí k důchodům

Ve druhém čtení budou poslanci projednávat vládní návrh zákona o penzijním pojištění. Ten se nelíbí především odborářům, kteří proti zvýšení věkové hranice odchodu do důchodu po roce 2030 na pětašedesát let a prodloužení doby povinného důchodového pojištění protestovali před úřadem vlády. Důchodový věk se má zvyšovat postupně, u mužů by ročně rostl o dva, u žen o čtyři měsíce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, senioři

důchodci, senioři | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Podle místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku, občanské demokratky Aleny Páralové ale dá zákon lidem především jistotu: "Je to větší jistota do budoucna co se týká toho, že dostanou přiměřené důchody, protože populace stárne a je potřeba na to reagovat a i sociální demokracie v roce 2000 zvýšila věk odchodu do důchodu na 63 let. Paradoxně ODS tehdy byla proti, protože se to dotýkalo živnostníků v nějakém jiném paragrafu. A nyní je ne nás, abychom zvýšili věk odchodu do důchodu my."

Opozice s návrhem nesouhlasí. Například podle stínového ministr práce za ČSSD Zdeňka Škromacha neexistuje širší dohoda o cíli reformy. Chybí mu například informace o tom, jak vysoký bude důchod nebo kolik na něj budou lidé platit. Pro určité skupiny lidí by pak podle Škromacha měly chodit do důchodu dřív než ostatní.

Penzijní systém dlouhou dobu fungoval bezproblémově, ale poslední roky Evropa stárne a Česká republika také. V roce 2030 se očekává demografický zlom. Na sto pracujících by mělo připadat už jednaosmdesát penzistů.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme