Sněmovna se vrátí k debatě o zrušení ministerstva informatiky

Poslanci se dnes podruhé budou zabývat vládním návrhem na zrušení ministerstva informatiky. Rozhodnout by měli také o tom, na které resorty přejdou jeho kompetence. V současnosti zatím spadá agenda úřadu pod ministerstvo vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

První vláda Mirka Topolánka chtěla ministerstvo informatiky zrušit už ke konci minulého roku. Ve sněmovně ale a návrhem neuspěla.

Podle vlády je samostatné ministerstvo informatiky slabé. "Jsem přesvědčen, že ministerstvo informatiky není potřeba mít a že stačí agendy logicky přemístit do již existujících ministerstev," řekl ministr vnitra Ivan Langer.

Lepší prosazení záměrů státu v informatice by podle kabinetu zajistilo převedení agendy v elektronické veřejné správě pod ministerstvo vnitra, telekomunikacích a poštách pod ministerstvo průmyslu a veřejných dražbách na ministerstvo pro místní rozvoj.

Zrušení ministerstva se nelíbí ČSSD. Komunisté se záměru vlády nebrání, k tomuto konkrétnímu návrhu mají ale řadu výhrad, řekl předseda klubu Pavel Kováčik. V tom, na které resorty se agenda převede, podle něj zatím také není jasno.

"Chceme vědět, kam jednotlivé typy agendy ze zrušeného ministerstva informatiky půjdou, kdo to bude spravovat a jak. Dokud to nebudeme vědět, nebude mít to svědomí, abychom hlasovali," uvedl Kováčik.

Nyní vládní návrh čeká takzvané druhé čtení, v němž mohou poslanci v předloze navrhnout změny. Hlasovat o zrušení ministerstva informatiky by sněmovna mohla ještě tento týden.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme