Sněmovna se vrátí k vyššímu zdanění hazardu. Vládní návrh už opozice nebude blokovat

Poslanci začnou na mimořádné schůzi jednat o vyšším zdanění hazardu. Vládní novela zavádí dvě sazby daně ve výši 23 a 28 procent. Nižší se má vztahovat na loterijní a kurzové sázky, vyšší na hrací automaty. Za jeden by měl jeho provozovatel také denně platit 80 místo 55 korun. Vládní návrh už se pravicová opozice blokovat nechystá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.1.2015

Poslanecká sněmovna 20.1.2015 | Foto: Filip Jandourek

Velká vládní novela, která má hazard v Česku regulovat, začne platit až od roku 2017. Zdanění na příští rok měla tedy původně řešit předloha, kterou připravil poslanec hnutí ANO Jan Volný. Tu ale pravicová opozice zablokovala.

Pravici se nelíbilo, že Volného tisk předběhl desítky opozičních předloh, a navíc má podle ní daně zvyšovat kabinet, a ne poslanec. Ministerstvo financí proto urychleně připravilo vládní verzi a tu teď chce Poslaneckou sněmovnou protlačit co nejdříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovna se vrátí k vyššímu zdanění hazardu. Dosavadní jednání shrnula Věra Masopustová

„My to potřebujeme a potřebujeme hlavně, aby to platilo od 1. ledna. Musíme to tam prosadit, protože to máme v rozpočtu, a pokud by se to nepovedlo, tak opozice bude kritizovat, že máme špatný rozpočet,“ vysvětlil ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO.

Projednání v prvním čtení ale TOP 09 a ODS vládě neumožní. Chce mít možnost předlohu upravit ve výborech. „Kolegové mají právo na pozměňující návrhy. Ale nebudeme blokovat zkrácení lhůty, byť třeba jenom na dva tři dny,“ řekl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

I tak by mohla novela do konce října sněmovnou projít, a pokud ji schválí i Senát a podepíše prezident, mohla by od ledna 2016 platit.

Hazardní hry v Česku - výše sázek, výher a příjmů 2003 - 2014 | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme