Sněmovna se zaměří na praktiky takzvaných katalogových firem

Poslanci budou rozhodovat o novele obchodního zákoníku, která bojuje proti praktikám takzvaných katalogových firem. Těm už se podařilo podvést nejen řadu živnostníků, ale i některé obce a kraje. Napálily také ministerstvo vnitra nebo Národní divadlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Podvedení zákazníci často musí katalogovým firmám platit až tisíce euro ročně. Sociální demokraté tvrdí, že jejich návrh dá lidem silnější nástroje, jak se katalogovým firmám bránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Druhé čtení poslaneckého návrhu, který má omezit katalogové podvody, přiblížila na Rádiu Česko Milada Richterová

"V okamžiku, kdy nebude někdo respektovat, že určitá inzerce má jasně a jednoznačně deklarovat, že se jedná o smlouvu, kolik to má firmu stát a na jak dlouho se zavazuje do toho smluvního vztahu jít, je smlouva, která by případně byla uzavřena, neplatná. Dokonce ani nebude nutné dávat k soudu žalobu," popsal normu v praxi poslanec ČSSD Pavel Němec.

ODS ale novelu ve sněmovně nepodpoří. Občanští demokraté ji kritizovali již v ústavně-právním výboru. Podle jeho předsedy Marka Bendy z ODS je totiž norma zbytečná:

"Výbor to do značné míry přepracoval, myslím, že nejškodlivější pasáže z toho zlikvidoval. V této podobě to je asi přijatelné. Já si nemyslím, že to je něco, co by v této podobě strašně škodilo, ale my to podporovat nebudeme, protože to pokládáme za zbytečné."

Milan Kopp, Milada Richterová, Lenka Rafaelová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme