Spalničky ve sněmovní restauraci. ‚Nechte si zjistit protilátky,‘ doporučili poslancům hygienici

Státní zdravotní ústav ve středu uzavřel s okamžitou platností restauraci v hlavní budově Poslanecké sněmovny. U obsluhy se totiž objevilo onemocnění spalničkami. Hygienici zároveň poslancům doporučili, aby si nechali zkontrolovat hodnotu protilátek v krvi.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:37 30. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okolí Poslanecké sněmovny prohledávají pyrotechnici

Okolí Poslanecké sněmovny prohledávají pyrotechnici | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Restaurace Sněmovní 4, včetně poslanecké restaurace je s okamžitou platností uzavřena. Ostatní gastronomická zařízení, včetně jídelny Sněmovní 1 jsou od této chvíle až do odvolání určeny k zajišťování stravovacích služeb pouze pro poslankyně a poslance,“ píše se v e-mailu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Poslanci by si tak měli dojít podle doporučení hygieniků k ošetřujícímu lékaři. „Existuje možnost přenosu infekční choroby na další osoby, které v období po 18. lednu využily služeb restaurace Sněmovní 4,“ stojí dále v upozornění.

E-mail s varováním ve středu zákonodárcům rozeslala ředitelka odboru hospodářské správy Naďa Formanová.

Ve sněmovní restauraci se objevily spalničky, píše se v upozornění pro poslance | Zdroj: Poslanecká sněmovna

Výskyt spalniček redakci potvrdil také mluvčí dolní komory Roman Žamboch. „Z důvodu výskytu onemocnění u obsluhujícího personálu závodní jídelny Sněmovní 4 rozhodla kancelář sněmovny, že učiní následná opatření,“ řekl.

Později sněmovna na svém webu zveřejnila zprávu o uzavření restaurace, včetně vyjádření hygieniků.

„Bylo zjištěno, že naposledy žena pracovala 22. ledna. Dne 23. ledna večer začala mít první potíže: vysokou teplotu, lékaře nevyhledala, zůstala doma. K lékaři se dostavila až po výsevu exantému dne 29. ledna, kdy se podrobila odběru krve. Dnes, 30. ledna výsledky laboratorních rozborů potvrdily onemocnění spalničkami," uvedla Zdeňka Jágrová pověřená zastupováním ředitele pražské hygienické stanice.

„Všichni, kdo se v předmětné jídelně stravují by měli v následujících dnech, to je až do 12.

V Moravskoslezském kraji hrozí spalničková epidemie. Hygienici kvůli tomu jednali se zástupci nemocnic

Číst článek

února,  sledovat svůj zdravotní stav. V případě potíží jako teplota, zánět spojivek, zánět nosohltanu by měli neprodleně informovat svého lékaře o výskytu onemocnění na pracovišti,“ dodala.

Inkubační doba onemocnění je zhruba týden až 21 dní. Spalničky jsou nakažlivou infekcí, která se šíří velmi snadno vzduchem. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky

S hrozící epidemií spalniček se nedávno potýkali v Motole. Fakultní nemocnice loni v dubnu musela uzavřít lůžkovou část urgentního příjmu, případ spalniček se tam vyskytl u jednoho ze zdravotníků.

Podle aktuálních informací ministerstva zdravotnictví bylo loni v Česku 207 nemocných spalničkami, což je druhý nejvyšší počet od roku 2008. Je to o 60 nemocných víc než v předchozím roce. Více bylo jen v roce 2014, kdy lékaři zaznamenali 221 případů.

Život mohou ohrožovat komplikace s nemocí spojené, které se vyskytují až u třetiny případů. Jedinou prevencí je podle hygieniků očkování. Proočkovanost populace ale podle nich klesá, což považují za jeden z důvodů rostoucího počtu případů.

Kristýna Guryčová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme